Щатският долар се понижава предпазливо спрямо останалите основни валути, реагирайки негативно на слаби данни на Търговския департамент, показващи анемично повишение на потребителските разходи в САЩ през първите два месеца на годината и по-слаб от очакваното растеж на основния потребителски PCE индекс, което е знак за липсата на по-сериозен инфлационен натиск, намаляващ спекулативните очаквания на финансовите пазари, че Фед може да прибегне до вдигане на основните си лихвени ставки още на следващото заседание в края на април.
В началото на американската търговия след приключване на католическите великденските празници в САЩ, т.нар. "индекс на долара" отстъпва от 10-дневния връх около 96,399 пункта, достигнат по-рано през деня.
Еврото поскъпва с 0,33% към 1,1200 долара, отскачайки от 8-дневното си дъно около 1,1144 нивото, достигнато на 24-ти март, а британската лира нараства с 0,75% към 6-дневен връх около 1,4250 долара. В същото време зелените пари отстъпват леко от сутрешен двуседмичен връх от 113,68 японски йени и се понижават с 0,15% към часово дъно за деня от 0,9744 швейцарски франка.
Търговията обаче продължава да бъде доста тънка и неликвидна с оглед на почивния "Велики понеделник" за водещите борси в католическа Европа, като все още малкото на брой инвеститори на капиталовите пазари остават в напрегнато очакване на важния доклад за състоянието на пазара на труда в САЩ през март, който ще бъде оповестен в петък (1-ви април). За същия ден (1-ви април) е планирано и изказване на президента на Фед Джанет Йелън пред Клуба на икономическите журналисти в Ню Йорк. Именно тези две събития ще бъдат поставени като основен акцент на глобалните финансови пазари и ще определят по-нататъшна съдба на щатския долар, тъй като те могат да засилят или да отслабят подновените в последните дни спекулативни очаквания за предстоящо ново повишение на американската федерална фондова лихва.