Добивът на Иран през април достигна стойност от 3,56 милиона барела дневно, като това е най-високата му стойност от ноември 2011 г. - периода преди над страната да бъде наложено ембарго, показват данните на Международната асоциация по енергетика (МАЕ).
Най-големият потребител на производството на страната през миналия месец е Китай, който е закупувал по около 800 000 барела петрол дневно, сочат още данните на асоциацята.
Същевременно последният доклад за търговията с петрол на ОПЕК сочи, че организацията очаква до края на годината предлагането на петрол в глобален мащаб да се покачи. Страните от петрлония картел добиваха около 32,44 милиона барела през април, което е покачване със 188 000 барела спрямо месец по-рано, като това е най-високият добив поне от 2008 г. насам.
„Фундаментално, свръхпредлането продлъжава да се наблюдава на пазарите“, посочват от ОПЕК в доклада си. „Добивът се запазва висок“, изтъкват още анализаторите. Тази тенденция може да окаже неблагоприятно въздействие върху цените, които върепки покачването до 47 долара за барел все още са значително по-ниски от стойностите си от средата на 2014 г.
Сривът на цените през последната година и половина, който достигна пика си през февруари, когато суровината се търгуваше при стойности от под 30 долара за барел, доведе до преустановяването на много проекти в глобален мащаб, най-вече на шистов добив в САЩ. Въпреки това добивът на петролния картел продължава да нараства от 2014 г. насам. Основни двигатели на покачването са Саудитска Арабия и Ирак.