Васил Стоянов*, професионален трейдър и лектор в betatrader.bg
Очаква ни интересна седмица на форекс пазара. Тя ще бъде доминиран от важни икономически данни, включително последния доклад за пазара на труда (NFP) в САЩ преди евентуално повишение на основните лихвени нива. Американският долар среща известна съпротива, но отслабването му срещу основните валути е вяло. Разликите в паричната политика на ФЕД и другите централни банки е водещ макроикономически фактор.
EURUSD
Фундаментална картина
В петък втори декември ще бъде публикуван доклада за пазара на труда(NFP) в САЩ. Той е последния доклад, който ще бъде публикуван преди евентуалното повишаване на основните лихвените нива в САЩ. Ето защо повечето пазарни анализатори го виждат като последна преграда пред евентуално повишение. Какво да очакваме от NFP?
Както винаги добрия анализ помага да разгадаем какво е по-вероятно да се случи. За целта трябва да съпоставим първоначалните молби за безработица с NFP доклада. Обикновено първоначалните молби за безработица дават много добра представа за данните, които може да очакваме от NFP който излиза след тях. Както знаете първоначалните молби за безработица се публикуват всяка седмица и ако при тях има тенденция на повишение може да очакваме по-лоши данни при NFP т.е. те са в обратна зависимост.
Фиг. 1 - Първоначални молби за безработица САЩ
Фиг. 2 - NFP (Брой на новосъздадените работни места на месец)
При първоначалните молби за безработица(фиг.1) за септември се наблюдава тенденция на намаление. От фиг. 2 - NFP забелязваме, че през септември има ръст от 176 на 191 хил. души т.е. данните за месеца от първоначалните молби за безработица ни показват, че при NFP можем да очакваме повишение, което и става.
За октомври при първоначалните молби за безработица има тенденция на увеличение. При NFP за октомври това се потвърждава като има намаление до 161 хил. души. Вече виждате връзката!
От фиг. 1 забелязваме, че за последните 3 седмици(за последната седмица данните не са публикувани все още) имаме намаление при първоначалните молби за безработица. Извода е, че вероятността( никога няма 100% вероятност нещо да се случи. Ако беше така всеки ще печели) да има добри данни от NFP доклада е голяма. От тук следва, че вероятността да видим повишение на лихвените нива на 14.12.16 е голяма.
От ФЕД не веднъж са споменавали, че ключов фактор за повишения на лихвените нива е инфлация в САЩ. Няма да Ви отегчавам с още една графика, само ще спомена, че този показател е 1.60% на годишна база, което е най-високото ниво за последните 2 години.
93.5% от пазарните участници очакват увеличение на основните лихвени нива в САЩ. Въпроса, който трябва да си зададе всеки един интелигентен трейдър е „След като повишение на лихвените нива е много вероятно, а USD поскъпна значително, дали няма да станем свидетели на купувай при слух, продавай при новина".
Техническа картина
Валутната двойка EURUSD достигна до ключово ниво на подкрепа от 1.0522. Както виждате в четвъртък се образуват „доджи", а в петък започна покачване. Това което ме притеснява е, че през тези два дни имаше по ниска ликвидност заради деня на благодарността в Съединените Американски Щати. Ето защо не съм склонен да придам голяма тежест на последните две свещи. Това което краткосрочно оказва влияние върху цената е споменатото ниво на подкрепа и нивото на съпротива от 1.0658, което се формира от най-високата точка на доджито от вторник. Цената остава затворена между тези две нива. Другото, което прави впечатление е леката дивергенция с МАСД. На по-малки графики се забелязва, че цената прави слаби корекции. Това показва, че низходящият тренд забавя интензитета си. Затваряне над 1.0658 ще покаже, че започва корекция като първа цел е средната линия на Болинджър.
Ако цената пробие нивото на подкрепа 1.0522 може да очакваме спад и тест на следващото важно ниво на подкрепа от 1.0461. Това е най-ниската точка достигната от цената след силния спад от 2014-2015 година.
СОТ доклада ще бъде публикуван в понеделник.
GBPUSD
Ситуацията при тази валутна двойка през последните седмици е по-различна от случващото се при EURUSD. Британския паунд беше разпродаде след Brexit. Може би поради тази причина през последните седмици не станахме свидетели на силни продажби. Другата причина, която предполагам всички се сещате e, че след flash crash повечето пазарни участници са предпазливи при тази валутна двойка.
Данните за БВП на Великобритания от петък не показват съществена промяна в сравнение с данните преди Brexit. Данните за инфлацията показват, че тя бележи постепенен ръст от началото на годината, когато беше на нива от 0.10%. За октомври 2016 тя е 0.90%. Това е добре за британските производители и износители и трябва да даде тласък на икономиката.
Тази валутна двойката продължава да е в странично движение. Това състояние се формира след flash crash. Положително нещо за биковете е, че нивото 1.2329 от съпротива стана подкрепа. Виждаме, че това се случи в началото на миналата седмица, като се образува „бичо поглъщане". Докато цената е над това ниво спада остава по-малко вероятен. Другото важно ниво е зоната около 1.2500. На по-малки графики се вижда, че цената няколко пъти не може да я преодолее. Предполагам през настоящата седмица то ще бъде тествано отново и в зависимост от това как реагира цената на него ще можеш да разберем какво ще е следващото движение. Към момента цената остава затворена между тези две нива.
USDJPY
От началото на месец ноември американския долар поскъпна срещу японската йена с 11.00%. През миналата седмица цената затвори над 50% Фибоначи. Тя е изправена пред няколко нива на съпротива - 113.84; 114.50; 114.87. Както и пред 61.80% Фибоначи на 115.50. Забелязва се дивергенция с МАСД, други осцилатори като РСИ са в свръх купено състояние. Цялото това покачване е без сериозна корекция. Имайки предвид интензитета му евентуална корекция може да бъде дълбока. Нива на подкрепа има на 112.35; 110.27; 109.80.
AUDUSD
Тази валутна двойка е в спад и приключи седмица близо до важно ниво от 0.7440. Това ниво в миналото играе роля на подкрепа и ако се превърне в съпротива ще е индикация, че тренда е по-вероятно да продължи низходящо. Ако 0.7440 бъде преодоляно и цената продължи възходящо следващото важно ниво на съпротива е 0.7522. То в миналото е било подкрепа, а в зоната му е разположена средната линия на Болинджър. Подкрепа има на последното дъно от 0.7309.
През изминалата седмица австралийският долар поскъпна значително. Причина за това поскъпване ще намерим в поскъпването на желязната руда. При търгуването на тази валутна двойка освен желязната руда, трябва да следим излизащите от Китай икономически данни. Причината е , че Китай е най-големия търговски партньор на Австралия. Подем в китайската икономика ще доведе до по-голямо търсене на суровини, като желязна руда, който са в основната на австралийския износ.
NZDUSD
Интересна ситуация имаме при тази валутна двойка. От една страна имаме фигура „глава и рамене", като цената затвори под „вратната линия". От друга страна нямаме затваряне под долната линия на Болинджър, а низходящото движение изглежда изтощено. Забелязва се дивергенция с МАСД. Колебанията в цената се наблюдават след затварянето под „вратната линия", както виждаме има еквивалентни движение в едната и другата посока. Вероятно много трейдъри се опитват да хванат дъното около 0.7000.
Нивото, което трябва да следим е " вратната линия". Типично за „глава и рамене" е тя от подкрепа да се превърне в съпротива. Затова, ако видим затваряне над нея ще може да считаме, че е по-вероятно фигурата да не се изпълни.
Идеалния вариант, за мечките е цената да тества отново „вратната линия" и да се формират обръщащи модели от японските свещи, които да покажат, че това ниво е по-вероятно да издържи. Затова през тази седмица трябва да следим как се държи цената при достигане до „вратната линия" и какви свещи се формират.
Ако цената продължи низходящо силно ниво на подкрепа имаме при 0.6965.
Аз лично предпочитам да остана настрани при тази валутна двойка, докато ситуацията се изясни.
USD/CAD
Най-важното събитие при тази валутна двойка ще е срещата на ОПЕК в сряда. Очаква се да има договорка за намаляване на добива на петрол. Трябва да имаме предвид, че зад тази среща стоят различни интереси на страните-членки и може да има изненади. Вероятно около срещата ще видим волатилни движения при валутната двойка, както и при цената на петрола. Това всичко би трябвало да има краткосрочен и средносрочен ефект. В дългосрочен план трябва да вземем предвид силата на американския долар, както и подкрепата, която Тръмп обеща за производителите на петрол в САЩ.
От дневната графика на валутната двойка забелязваме, че цената продължава да се покачва с чести връщания до средната линия на Болинджър, следователно възходящия тренд е колеблив. Също се забелязва, че цената е много близко до горната линия на построения канал. Тя действа като динамична съпротива и дългосрочни дълги позиции не са оправдани от тези нива. Отслабването на бичата група е потвърдено от дивергенцията с МАСД.
Обърнете внимание на последния връх на 1.3588, който направи цената на 14.11.16. На това ниво са концентрирани 3 съпротива генерирани от различни показатели - старо ниво на съпротива, 50% Фибоначи и горната линия на построения канал.
USDCHF
Тази валутна двойка е във възходящ тренд. И при нея се забелязва колебание при бичата група изразено в намаляващи стойности при МАСД. Нивото 1.0066 от съпротива стана подкрепа. Докато цената е над него съм по-склонен да считам, че възходящата посока се запазва. Съпротива за цената има в зоната на 1.0200.
EURJPY
Тази валутна двойка остава в постепенно покачване. Текуща съпротива има в зоната на кръглото ниво от 120.00 йени за долар. Подкрепа на 118.49.
GBPJPY
Тази валутна двойка е в покачване. Трябва да имаме в предвид близко разположено ниво на съпротива 142.50.
*Мнението, изразено в този материал не представлява препоръки или съвет за покупка или продажба на валутни двойки на форекс пазара. Изразените прогнози покриват очакванията на автора на материала и могат да не се сбъднат.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.03 | ▼0.24% |
USDJPY | 156.20 | ▲0.54% |
GBPUSD | 1.22 | ▼0.52% |
USDCHF | 0.92 | ▲0.44% |
USDCAD | 1.45 | ▲0.46% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 754.20 | ▲0.91% |
S&P 500 | 6 042.92 | ▲1.16% |
Nasdaq 100 | 21 634.40 | ▲1.90% |
DAX 30 | 21 011.90 | ▲1.17% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 105 494.00 | ▲5.52% |
Ethereum | 3 432.91 | ▲3.79% |
Ripple | 3.24 | ▼0.13% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 77.40 | ▼0.74% |
Петрол - брент | 79.58 | ▼0.44% |
Злато | 2 706.47 | ▼0.31% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 538.62 | ▲0.15% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.52 | ▲0.01% |
Germany Bund 10 Year | 131.72 | ▲0.11% |
UK Long Gilt Future | 91.56 | ▲0.27% |