Deutsche Bank планира да се фокусира върху европейските си клиенти, като за целта ще свие инвестиционното си банкиране и ще се откаже от продължилите десетилетия усилия да се конкурира с колегите си от Wall Street, пише "Блумбърг".
Най-голямата германска банка ще намали продажбата и търговията с лихвени проценти в САЩ, ще свие бизнеса си с корпоративно финансиране в САЩ и Азия и ще преразгледа глобалния си бизнес с акции с цел да го ограничи.
"Мерките ще доведат до значително намаляване на работната сила тази година", посочи Deutsche Bank.
Решението следва преглед на инвестиционното банкиране, чието бъдеще бе ключов фактор в бурните промени в управлението, при което Кристиан Севинг пое ролята на главен изпълнителен директор този месец. Ветеран от Deutsche Bank, който започва като помощник, Севинг ускорява стремежа за връщането на фокуса на кредитора върху местния европейски пазар и се отказва от усилията да се конкурира с големите компании от Wall Street, които доминират във волатилната търговия с ценни книжа.
При потребитеското банкиране компанията планира да се съсредоточи върху разрастващи се пазари като Италия и Испания, а при управлението на благосъстоянието банката ще се опита да се разшири в Германия и на международните пазари.
Макар че свиването на инвестиционното банкиране в САЩ ще направи по-трудно за Севинг да върне Deutsche Bank към растеж, то може да му помогне да достигне целта от коригирани разходи за 23 млрд. евро за тази година. Севинг нарече целта „неподлежаща на предоговаряне“ в съобщение до служителите, изпратено по-рано през април, след като предшественикът му Джон Краян бе отстранен на фона на критиките, че не изпълнява достатъчно добре стратегията си.
Днес беше представен и финансовият отчет на банката за тримесечието. От него стана ясно, че нетната печалба на Deutsche Bank се е сринала със 79% до 120 млн. евро през първите три месеца на годината спрямо същия период на 2017 г. В същото време нетните приходи са се свили с 5% на годишна база до 6,98 млрд. евро, а приходите от инвестиционното банкиране – с 13% до 3,8 млрд. евро.