Банковите акции се очаква да върнат доста средства в ръцете на акционерите си и това ги прави добри дългосрочни инвестиции, според анализатора Ричард Рамсден от щатската инвестиционна банка Goldman Sachs.
„Става все по-трудно да се оправдае продажбата на банкови книжа, защото те са толкова евтини“, коментира и Джим Креймър, което е бичи настроен за акциите на Citigroup (C) , Goldman Sachs (GS) и JPMorgan Chase (JPM). Трите банкови гиганта предлагат солиден дивидент от 2% на година.
„Ако искате да купите индивидуални акции, то аз бих погледнал към банковия сектор“, коментира и Лий Мънсън, главен инвестиционен стратег в Portfolio Wealth Advisors.
Вижте още: Защо щатските индекси могат да са лоша инвестиция следващите години
Мънсън е бичи настроен за банковия сектор, най-вече защото не вижда да се задава рецесия към щатската икономика.
Ето три прости причини, защо инвеститорите могат да предпочетат акции на финансови институции, според Рамсден.
Разширяване на маржина на печалбите
Повишението на лихвите не е добре за фондовия пазар като цяло, но е добре за маржина на печалбите на банките. А той едва започва да се повишава, смята експертът. Фед повиши нивото на федералните лихви два пъти през тази година, като се очаква да направят това още два пъти до края на годината.
„Ние очакваме лихвените маржини да се разширят с още 10 базисни пункта до 2020-та година, водени от: юнското повишение на лихвите и очакваните още едно повишение през тази и две повишения през следващата година и най-вероятно още едно през 2020-та година; силните инвестиции в банковия сектор и въздействието на данъчната реформа, което да доведе до ускорен ръст в кредитирането; минимална промяна в лихвите по депозитите“, смята Рамсден.
Според експертът, Bank of America (BAC) е с най-добри перспективи да повиши своите лихвени маржини.
Намаляване на разходите и технологичните иновации
Банките запазиха ниската структура на разходите си след голямата финансова криза от 2008-ма година. Този фокус – към намаляване на разходите и инвестиции в нови технологии се очаква да се запази и да започне да носи своите плодове – под формата на увеличаване на печалбите им.
„Банките генерираха 110 базисни пункта ефективен ръст и дигиталната им трансформация, би следвало да продължи този тренд. Банките генерираха около 5% ръст на приходите си на годишна база, докато разходите им са се повишили само с 3% през това тримесечие. Този благоприятен ливъридж би следвало не само да продължи, но и да се засили заради подобрението в ефективността на технологичните иновации при традиционното банкиране“, коментира Рамсден.
Ниски финансови оценки
Предвид на казаното по-горе, няма особена логика акциите на банките да продължат да се търгуват под средните норми в исторически план.
„Банките остават относително евтини, като се търгуват при ниво от 68% от текущото съотношение на широкия индекс S&P 500, спрямо 75% в исторически план. Смятаме, че това съотношение подкрепя по-нататъшното добро представяне на акциите на финансовите институции.“, прогнозира експертът.
Още по темата:
Рон Пол: Свидетели сме на най-големия балон в историята
Ето защо да не инвестирате в щатски индекси
Защо Бъфет инвестира в акции на Apple?