Лихвите по 10-годишните щатски облигации се повишиха до най-високото си ниво от месец – при ниво от 2.99%, или близо до психологическата граница от 3%, която се сочи като тревожна за пазарите.
В същото време, лихвите по 30-годишните облигации достигнаха 3.113%. Това се случва в момент, когато инвеститорите се приготвят за следващата среща на Фед, стартираща днес. Решението на резерва относно лихвите и бъдещата монетарна политика, се очаква да бъде оповестено утре.
Ръководителят на резерва – Джером Пауъл и неговите колеги, вече сигнализираха потенциално повишение на лихвите четири пъти през тази година. Две от повишенията са вече реалност.
Вижте още: Тази лихвена крива вещае проблеми за щатските индекси
Сега инвеститорите ще следят за това, дали Пауъл ще потвърди политиката на Фед, или ще е по-слабо агресивен в среда на потенциална търговска война между САЩ и Китай.
В сряда, преди решението на Фед ще бъдат изнесени данните за заетостта в частния сектор, които ще дадат малко повече яснота относно състоянието на най-голямата световна икономика.
Междувременно, японската централна банка също се очаква да оповести своите намерения относно монетарната си политика. Изнесени през изминалата седмица спекулации, накараха част от пазарните участници да спекулират за промяна на стимулиращата политика на банката.
Срещата на Федералния резерв става реалност, след като в края на миналата седмица бяха изнесени данните за ръста на БВП на САЩ. Най-голямата световна икономика се повиши с 4.1%, в съответствие с прогнозите на анализаторите.
Предстои да видим дали коментарите на президента Доналд Тръмп ще окажат въздействие върху Фед и политиката му по отношение на лихвите. Тръмп заяви по-рано през месеца, че не е „очарован“ от политиката на Фед по отношение на лихвите.
Фед обаче, може и да няма избор по отношение на лихвите. За това предупредиха бившият ръководител на Фед – Бен Бернанке, както и бившият финансов министър Тимъти Гайтнър и Хенри Поулсън. Защото, ако резервът не повиши нивата на лихвите, щатската икономика може и да не разполага с инструменти за борба със следващата потенциална рецесия.
„Един от най-важните уроци, които научихме от изминалата криза, бе че трябва да се работи много усилено, за да е сигурно, че има силни защити“, коментира Гайтнър, цитиран от изданието АР. „Позволихме на финансовата система да израсте отвъд защитите, които бяхме поставили след Великата Депресия и... направихме системата много чувствителна към паника“, допълни още финансовия експерт.
Облекчената банкова регулация и изключителния риск поет от финансовите институции, съдействаха за това САЩ да преживее най-голямата финансова криза от 30-те години на миналия век. Близо 9 милиона души загубиха своята работа след кризата отпреди 10 години. Последва бавно възстановяване на икономиката и засилване на разликата в доходите на населението.
Това, като цяло доведе след себе си и сериозно нараставне на популизма, смятат още тримата експерти.
Сега, голяма част от усилията на администрацията на Тръмп, са насочени към премахване на стриктната регулация на банковия сектор, въведена след кризата. И докато в тези действия има известна логика по отношение на малките банки, то по отношение на големите финансови институции, може да не е чак толкова добра идея.
Още по темата:
САЩ може да не разполага с инструменти за борба със следващата криза
Свидетели сме на най-големия борсов балон в историята