Снимка: Pixabay
Вижте още: В кои компании от SOFIX би инвестирал Бъфет?
Нещо повече според редица проучвания около 90% от индивидуалните инвеститорите са губещи в дългосрочен план, а успехът е постоянен за минимална част от тях. Сега ще разгледам някои от основните причини за потенциални ви неуспех като инвеститор.
Опитвате се да забогатеете бързо
Инвестиционният ви хоризонт трябва да е вечност. Борсата и останалите фондови пазари са добро място за увеличаване на вашите спестявания и подсигуряването на старините ви, а не за бързо забогатяване. Ако целта ви е последното, то по-добре пробвайте късмета си в някое казино, там дори шансовете ви най-вероятно ще са по-големи.
Подходящи инвестиции са тези с поне двугодишен инвестиционен хоризонт. Всяка инвестиция, която изглежда, че може да удвои парите ви за един или два месеца, най-вероятно е много рискова или е „пирамидална схема“.
Този род вложения обикновено водят до големи капиталови загуби, ако сгрешите, затова ги избягвайте.
Изчисленията сочат, че при осъществяване на 15 сделки на месец с доходност от по 5% всяка, инвеститорите биха превърнали 1000 долара в 276 трлн. долара за три години. В действителност обаче това е невъзможно.
Няма как да се реализират непрекъснато печеливши сделки за толкова продължителен период. Възможно е хиляда долара да бъдат превърнати в стотици хиляди или дори милиони, но ключът за постигането на това се крие в постоянството, търпението и времето.
Ползвате твърде голям заемен капитал (ливъридж)
Обикновено инвеститорите ползват заемен капитал, водени основно от стремежа си към бързо забогатяване. Най-общо казано ливъриджът е пари назаем от вашия брокер, които ви позволяват да търгувате със средства многократно превишаващи размера на собствения ви капитал.
Под многократно повече се има предвид сто, двеста, а понякога дори и по-високи числа като 500 и 1000 пъти. Ливъриджът съдейства за това инвеститорите да умножават в пъти своите печалби.
Има един единствен мъничък проблем. А той е, че ливъриджът увеличава не само печалбите, но и загубите на инвеститорите. При ползване на голям ливъридж една единствена грешка води до пълна загуба на капитал.
Трябва да отбележа, че в момента могат да бъдат открити валутни брокери, предлагащи ливъридж от 3000 пъти размерът на вашите средства, като има дори такъв офериращ, „безкраен ливъридж“.
Казано по друг начин, ако имате сметка от 1000 лева благодарение на ливъридж от 3000 ще можете да откриете позиция в размер на 3 000 000 лева. Звучи супер, нали?
Колко обаче ще можете да издържите с такава голяма позиция е съвсем друг въпрос.
В главата на начинаещите инвеститорите най-вероятно ще се появи логично питането, защо брокерите са толкова благосклонни да дават подобни суми назаем?
Няколко са възможните отговори. На първо място, откривайки по-големи позиции, вие ще плащате по-големи такси и комисиони към тях. На второ – те наистина искат да ви направят богати, защото отново ще плащате по-големи такси и комисиони към тях.
Има и още една трета причина, за която малко хора говорят, а именно, че много от брокерите просто не „покриват“ позициите на клиентите си, с което се облагодетелстват от това, че 90% от тях ще си загубят парите, които ще влязат в техния джоб. Този род брокери се наричат маркет-мейкъри. Добре си помислете, дали искате да ползвате услугите на такъв?!
А вие мислите ли си, че винаги можете да познавате?
Ако отговорът е „ДА“, то тогава защо ви е ливъридж? И малък процент печалби всеки път, в продължение на години, ще ви направи богат, дори и да започнете с малки суми. Т.е. не ви трябва да ползвате ливъридж!
Ако все пак смятате, че дори и гениалните инвеститори като Уорън Бъфет правят грешки и отговорът на въпроса „Винаги ли можете да печелите?“, е „НЕ“, то отново не трябва да ползвате заемен капитал. Защото при висока стойност на такъв, ще увеличите загубата си от една единствена грешка до непреодолима стойност.
Вижте още: Време е да се страхувате? Време е за VIX...
Например, ако ползвате стандартен ливъридж от 100 пъти, движение във валутната двойка, която търгувате с 1% във вашата посока, ще ви донесе 100% печалба или ще удвоите средствата си. Звучи лесно, нали? Това в крайна сметка е само един процент.
Какво се случва обаче когато валутната двойка падне с 1%? Вие губите целия си първоначален капитал.
Нещо повече, за да ви се поддържа позицията, брокерът най-вероятно ще поиска от вас допълнително обезпечение (маржин кол) още преди достигането на този един процент и ако не внесете допълнително средства, за да се поддържа позицията ви, тя ще бъде закрита много по-рано, от достигането на този 1%.
А знаете ли с колко трябва да мръдне валутната двойка, за да загубите всичко, ако ползвате примерно маржин от 1000 пъти – 0.1%. Това е в рамките на флуктоацията на пазара или на статистическа грешка. Или казано по друг начин, пазарът може да „заличи“ целия ви капитал, дори и после да тръгне във вашата посока.
Общо взето може да се обобщи, че ползването на неразумен ливъридж е в основата на това 90% от инвеститорите да са губещи.
Както казва Уорън Бъфет - много хора да се провалят поради алкохол и ливъридж. Ливъридж е ползването на заемен капитал. Наистина нямате нужда от ливъридж в този свят. Ако сте достатъчно умни, ще изкарате пари и без да ползвате заемни средства, съветва „оракулът от Омаха“.
Поставяте си нереалистични цели
Дали 5-10% е добра възвръщаемост? През 2017-та година това не бе така. В условията на рекордно ниски лихви в световен мащаб обаче и рекордно високи нива на много от водещите борсови индекси по света това може да се каже, че е една добра годишна доходност. Не бъдете алчни, защото алчността е лош съветник и често ще ви накара да поемате необмислени рискове.
Започвате да търгувате с голям капитал
Особено ако пазарите са нещо ново за вас, не бива да подхождате към тях прекалено уверено и високомерно. Докато ги проучвате и изучавате, инвестирайте малка сума. Така ще се предпазите от непреодолими загуби. А такива със сигурност ще имате, не се заблуждавайте.
Дори и да стартирате с няколко много успешни сделки, това не е гаранция за дългосрочен успех. Добрият мениджмънт на средствата и желязната дисциплина са два от ключовите фактори за добри резултати в продължителен период от време. Докато ги добиете обаче не рискувайте много, особено целите си спестявания.
Не следвате рисковия си профил
Преди да започнете да търгувате, трябва да определите рисковия си профил или толерантността си към риск. С други думи колко можете да си позволите да загубите без това да е критично.
Инвеститорите често срещат един проблем. Дори и правилно да определят рисковия си профил, в последствие поемат по-голямо ниво на риск от това, към което са толерантни (най-често поради „нетрезва преценка“). Често за това са подмамвани от изкушението да следват някой друг инвеститор с различна толерантност към риск.
Това, че ваш познат е изкарал доходност от 50% за година, не означава, че и вие можете да очаквате подобни резултати. Когато се сравнявате с други инвеститори, първо сравнете дали рисковите ви профили са еднакви. Еднаква ли е толерантността ви към загуба и какви са времевите ви хоризонти.
Не поставяте стопове
Лошите инвеститори гледат на всяка загуба като на провал. А кой обича провалите?
На малките и контролирани загуби, трябва да се гледа обаче като на малки победи, а именно, че не е допуснато малката загуба да се превърне в непреодолима такава.
Добрите инвеститори знаят това – загубите са част от играта , а малките загуби нямат значение.
Професионалните инвеститори или тези, които търгуват на фондовите пазари така, както трябва, за да имат дългосрочен успех, винаги имат стратегия за изход. Те не се опитват да докажат всячески и с цената на всичко (на целия си капитал), че са прави, защото знаят, че могат и да грешат.
А една от най-добрите стратегии за изход от губеща позиция е с така наречените „стоп-лосове“. Това са поръчки за ограничаване на загубите при определени нива.
Например, ако купите една акция на 10 долара, а стратегията ви за изход e, в случай, че тя ви донесе загуба от 10%, то вие предварително можете да си сложите „стоп-лос“ при ниво от 9 долара. Така, ако тази цена бъде достигната, в което най-вероятно сте убеден, че няма да се случи, вие ще знаете, че сте сбъркали, а задействането на поръчката, ще ви изкара от губещата позиция.
Егото ви е твърде голямо
Голямото инвеститорско его, с други думи – увереността, че няма как да сбъркате на пазара, често е в основата на това да ползвате заемен капитал в инвестициите си. Когато нещо е 100% сигурно според вас, напълно логично ви се вижда да ползвате ливъридж, за да увеличите печалбите си.
Инвеститорското его е подвело не един и двама инвеститори и е фактор, който до голяма степен предопределя това да правим едни и същи грешки. Питайте например Дейвид Айнхорн.
Търгувате със средства, които ще ви трябват скоро
Може да ви се вижда добра идея да увеличите на борсата спестените средства за колеж на детето ви, които ще са ви нужни след две-три години, но това може и да не е точно така! Особено ако от тази сума, не можете да си позволите да загубите и лев.
Както казва Бъфет, инвестиционният ви хоризонт трябва да е „вечност“ или поне над десет години. В противен случай рискувате да влезете в така наречената „спирала на вечни загуби“.
Това е така, когато продавате при малка загуба (при нормална пазарна флуктоация или корекция), защото се паникьосвате, после купувате, когато тръгне пазара нагоре и отново продавате, когато върне малко и така до безкрай или по-скоро докато си загубите парите изцяло.
А това се случва, защото инвестираните средства първо са ви изключително ценни и второ знаете, че ще ви трябват след кратък период от време.
За съжаление, това е друга често срещана грешка, която ни струва скъпо и ни кара да съжаляваме в последствие.
Обвързвате се емоционално
Не се „влюбвайте в избора си“. Всъщност това е много често явление. Подобно на живота и склонността ни да се привързваме към някого, с когото прекарваме основна част от времето си, така и на пазарите, се привързваме към компанията, която сме избрали, колкото повече четем и се интересуваме от нея.
Разграничете се от емоциите си и потърсете мнението на други експерти, за да видите дали преценката ви не е замъглена.
Не „прибирате“ печалбите
Инвеститорите често се поддават на „алчност“, когато акциите на техните компании се движат в желаната от тях посока.
Те са склонни да загърбват поставените си предварителни цели за излизане от позиция с надеждата, че акциите ще продължат в същата посока. Така често се изтърва най-подходящият момент, а травмата от „нереализираните печалби“ ги кара да правят нови и нови грешки.
Не преценявате най-добрия момент за продажба
Как да уцелите най-добрия момент за излизане от позиция? Четете, четете и пак четете. Когато направите това, почетете още малко. Четеното е като „застраховката“, колкото повече го практикувате, толкова по-защитен сте от грешки.
Нямате дисциплина и търпение
Липсата на дисциплина и търпение обрича почти със сигурност всеки инвеститор на тотална загуба. Може и да сте уцелили най-правилния момент да влезете в един актив. Всички предимства от това обаче ще са загубени, ако го продадете по-рано, преди истинският потенциал на позицията да се разгърне напълно.
Друг начин, по който липсата на търпение се отразява на инвеститорите е да избързат да влязат на пазара преди посоката да се е променила в желаната от тях.
Ето един пример за това. Щатският индекс S&P 500 бе близо до рекордна стойност към октомври на миналата година. Всички пазарни участници имаха усещането, че ще видим нови върхове. Липсата на търпение обаче накара много от тях да скъсяват индекса въпреки очакванията си. Това им донесе сериозни загуби, когато индексът продължи нагоре.
Свръхтъргувате
Да не притежавате търпение ще ви направи податливи към още една сериозна грешка – „свръхтъргуване“. Това е ситуацията, при която инвеститорите изпитват неудобство и дискомфорт, когато са извън пазара. Така освен че плащат големи комисиони на брокерите си, те често се въвличат сами в губещи сделки само заради „екшъна“.
„Основната грешка, според мен на 98% от инвеститорите и портфолио-мениджърите е, че имат усещането, че трябва да се захващат с много неща едновременно. Ако видите изключителна възможност, възползвайте се от нея, сложете всички яйца в кошницата и бъдете много внимателни.“, смята споменатият вече Станли Дръкенмилър, един от най-успешните инвеститори на всички времена, по време на инвестиционен форум в Ню Йорк, през 2015-та година.
Търгувате с неща, от които си нямате идея
Другият сигурен начин да си загубите парите, е като търгувате с непознати активи. Както съветват не един и двама финансови експерти, трябва да търгувате с активи, които са ви познати и които сте наблюдавали дълго време. Когато търгувате с нови активи, правете малки инвестиции, докато опознаете актива.
Не обръщате внимание на таксите и комисионите
Много хора не обръщат внимание на таксите и комисионите, когато избират посредник или пък инвестират в индексен или взаимен фонд. Това е съществена грешка, която изяжда голяма част от бъдещите им печалби.
Ето един пример, за да осъзнаете по-добре каква е цената на високите комисиони.
Да кажем, че фондът, в който инвестирате, ви удържа годишна такса от 2.5%. Това на пръв поглед не изглежда като „болка за умиране“. Само на пръв поглед обаче.
Ако инвестирате 100 000 лева при годишна норма на възвръщаемост от 6% (каквато между другото може да е нормата на възвръщаемост на световните пазари в следващите две десетилетия според редица експерти), то след 30 години сумата, която ще имате е 574 349 лева, ако не плащате такси и комисиони.
При нискоразходен индексен фонд, удържащ комисиона от 0.25% на годишна база, тази сума намалява до 535 000 лева.
Ако комисионите, които ви удържат, са по-високи – при 1% то сумата, която ще имате след тридесет години, вече намалява до 432 000 лева.
Ако таксите и комисионите обаче бъдат повишени до 2.5% (типично за много от родните инвестиционни фондове), то това което ще бъде изядено от печалбата ви е значително. Сумата, която ще имате след 30 години, вече намалява до 280 000 лева или близо наполовина на тази, която бихте имали, ако не плащахте подобни комисиони.
Така, че следващия път, когато неглижирате таксите и комисионите на фондовете, помислете пак.
Още по темата:
Инвестирайте като Джордж Сорос
В кои компании от SOFIX би инвестирал Бъфет?
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▲0.69% |
USDJPY | 156.42 | ▼0.76% |
GBPUSD | 1.26 | ▲0.63% |
USDCHF | 0.89 | ▼0.63% |
USDCAD | 1.44 | ▼0.16% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 313.00 | ▲1.27% |
S&P 500 | 5 998.12 | ▲1.08% |
Nasdaq 100 | 21 556.90 | ▲0.86% |
DAX 30 | 20 051.90 | ▼0.49% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 97 005.50 | ▼0.23% |
Ethereum | 3 383.66 | ▲1.41% |
Ripple | 2.26 | ▲1.20% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 69.56 | ▲0.53% |
Петрол - брент | 72.62 | ▲0.50% |
Злато | 2 623.56 | ▲1.19% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 533.12 | ▲0.07% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.98 | ▲0.26% |
Germany Bund 10 Year | 134.04 | ▲0.09% |
UK Long Gilt Future | 92.95 | ▲0.79% |