Геополитическият риск инициира сериозно поевтиняване на основните валути, спрямо долара, като изключение бе единствено йената.
Новозеландският долар, бе сред най-губещите, след като централната банка на страната, взе изненадващо решение да запази лихвите без промяна при рекордно ниските им стойности до 2020-та година, след разочароваща икономическа активност.
Новината инициира масирана разпродажба на новозеландската валута, която загуби 2.5% от стойността си до 0.6577 щатски долара.
Централната банка на Нова Зеландия запази лихвата си без промяна при ниво от 1.75% на годишна база, което се очакваше широко от анализаторите. За следващата година обаче, банката понижи прогнозите си за ръст до 2.6%, спрямо 3.1% преди това.
От финансовата институция, прогнозираха ниски лихвени нива до края на 2020-та година. През май, централната банка прогнозира повишение на лихвите в страната до 2% през март на 2020-та година.
Централната банка на Австралия, не бе толкова негативна в изказванията си, макар и да не показа планове за скорошно повишение на лихвите. Австралийският долар поевтиня до 0.7295, спрямо щатския, или понижение от 1.38%.
Миналата седмица австралийската финансова институция приключи срещата си, като запази нивата на лихвите при рекордно ниската им стойност от 1.5%, което маркира втората година без промяна в лихвените нива, или най-дългия подобен период в новата история на страната.
Далеч по-позитивни обаче, бяха очакванията на централните банкери на Австралия, относно икономиката на страната. От там очакват „над средния ръст“ на икономиката, както и по-нататъшно понижение на безработицата. Повишението на заплащането пък, се очаква да инициира ускоряване на инфлация в страната.
Въпреки добрите прогнози, инвеститорите са на мнение, че инфлацията все още не е достатъчна, за да накара австралийската банка да повиши нивото на лихвите преди края на 2019-та година.
Политическото напрежение в Турция продължи да оказва низходящ натиск върху турската лира. Тя се понижи до най-ниски стойности от 7.23 лири за долар.
Виж още: Финансовата криза в Турция потопи европейските индекси
Сериозни загуби регистрираха и останалите валути на развиващите се страни, като например южноафриканският ранд се понижи до най-ниската си стойност от две години насам. Руската рубла достигна най-ниските си нива от ноември на 2016-та година насам, понижавайки се под психологическата граница от 65. Това се случи, след като Тръмп заяви, че ще наложи нови санкции на Москва.
Еврото също продължи да поевтинява спрямо долара, след като преодоля психологическата бариера от 1.1400. Единната валута се търгува рано сутринта при нива от 1.1375 долара.
Още по темата:
Експерт: Покупката на турската лира е като да се хваща падащ нож!
Срив на рублата и турската лира
САЩ налагат нови икономически санкции на Русия