Според данни на Комисията за стокови борси и фючърси в САЩ, за седмицата до 7-ми август е била налице най-голямата промяна в позициите на спекулантите при доларовия индекс, британския паунд и златото.
По отношение на долара, златото и британската лира, това е значимо събитие, защото означава, че спекулантите заемат позиция във фаза на добре формиран тренд, което може да е контраиндикатор, смятат пазарни наблюдатели.
Вижте още: Златото под 1 200 долара, среброто тества 15 долара за унция
По-рано днес доларовият индекс се повиши до 17-месечен максимум, което означава, че спекулантите вярват в по-нататъшното му повишение и го купуват въпреки сериозното му поскъпване.
Междувременно британският паунд и златото, са в добре формирани низходящи трендове в момента. В същото време, големите спекуланти са повишили нетните си къси позиции в тези два актива, което сочи увереността им за по-нататъшни загуби.
Според експертите доларът, британския паунд и златото, са при екстремни нива. И докато това, не означава задължително промяна на тренда, инвеститорите трябва да са особено внимателни при търговията с тези активи, защото можем да видим голяма волатилност при тях.
Петролът, от друга страна, е със смесена картина. Въпреки, че станахме свидетели на сериозна разпродажба през миналата седмица, след задълбочаване на търговския конфликт между САЩ и Китай, дългосрочната графика сочи потенциално движение на страни.
Някои трейдъри определят петролния пазар, като балансиран, заради това, че опасенията от по-ниско търсене следствие на забавяне на икономическия ръст, биха се компенсирали от намаленото производство от страна на Иран.
Според данни на комисията за фючърси, хедфондовете и другите големи институционални инвеститори са намалили нетните си дълги позиции във фючърси на щатски петрол за седмицата до 7-ми август.
Още по темата:
Пазарите в Европа под натиск от кризата в Турция
Златото с нов едногодишен минимум