Цената на петрола се понижи в първия ден на новата седмица, въпреки продължаващото поевтиняване на долара, от края на миналата седмица.
Брентът, с най-близка доставка, се понижи с 24 цента, или 0.3% до ниво от 71.59 долара за барел, рано тази сутрин. Щатският суров петрол (WTI) загуби 24 цента, или 0.4% до 65.67 долара за барел.
Според техническия анализатор Уанг Тао петролът ще е под натиск, след като брентът тества подкрепата при 70.62 долара за барел, а щатският суров петрол – важното ниво при 64.83 долара. Пробив на тези две нива, биха могли дори да инициират по-нататъшен спад за суровината.
„Разочароващите индустриални данни от Китай, заедно с опасенията за икономиките на развиващите се пазари и Турция до голяма степен тежат на суровините“, според Едуард Бел от Emirates NBD, цитиран от CNBC.
В САЩ броят на шйстовите находища се запази през изминалата седмица без промяна – при ниво от 869, според данни на Baker Hughes.
„Настоящата слабост в цената на петрола, е много вероятно да ограничи ръста на щатското производство като цяло“, смята още Бел.
Американските данни в сряда от държавната Агенция за енергийна информация (EIA) показаха, че производството на суров петрол е нараснало със 100 000 барела на ден, до общо 10,9 милиона барела през седмицата, която завърши на 10 август.
В същото време търговските запаси са нараснали с 6.8 милиона барела, което представлява най-голямото седмично повишение от март миналата година насам.
Отвъд случващото се в САЩ, пазарни наблюдатели изразяват мнение, че санкциите на Иран, скоро могат да започнат да оказват отражение върху цената на петрол. Производството на Иран бе в размер на 3.65 милиона барела на ден през юли, като според пазарни наблюдатели, то може да се понижи с около 1 милион барела на ден.
Междувременно Саудитска Арабия също провежда не особено последователна политика, която прави картината при петрола не особено ясна. През юли Саудитска Арабия заяви пред групата производители на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), че е намалила производството си с 200 000 барела на ден, до общо 10 288 млн. барела.
Месечният доклад на ОПЕК, който използва данни от вторични източници, потвърди спадналите добиви на Саудитска Арабия, което даде основание на търговците да прогнозират, че цените ще тръгнат нагоре.
ОПЕК прогнозира, че световното търсене на петрол ще нарасне с 1,43 млн. барела през 2019 г., но ще се забави с 1,64 млн. барела на ден през 2018 г., а цените няма да превишат 67.52 долара за барел.
Още по темата:
Петролът поскъпва въпреки забавеното търсене на суровината
Петролът поевтиня, заради нарасналите запаси в САЩ
Саудитска Арабия намаля производството си на петрол през юли