Централната банка на Япония не се очаква да повиши нивото на лихвите още „продължителен период от време“ и наскорошните действия към преминаване към гъвкава политика не са подготовка за нормализиране на лихвите. Това заяви по време на интервю, публикувано вчера, ръководителят на централната банка – Харухико Курода.
Банката потвърди мнението си за задържане на лихвите при „изключително ниски нива“ за продължителен период от време през юли, но заяви, че може да е по-гъвкава в обратното изкупуване на акции и облигации. Това се прие от инвеститорите, като знак за нормализиране на лихвената политика на централната банка.
Централната банка на Япония, обяви още плановете си да позволи на 10-годишните държавни ценни книжа да се движат в по-широки граници. Действието през юли, се възприе от голяма част от участниците на пазара, като подготовка за бъдещо нормализиране на лихвените нива.
Курода обаче, разсея тези очаквания в интервюто си пред ежедневника Yomiuri Shimbun, от вчера.
„Няма нагласи за повишение на лихвите за известен период от време“, коментира Курода, пред ежедневника, като единствените детайли, които даде бяха, че няма точен план във времето за нормализиране на монетарната политика.
„Докато е налице несигурност, ще се придържаме към ниските лихви“, заяви още ръководителят на централната банка.
Като една от несигурностите по пътя, Курода посочи планираното повишение на данък добавената стойност от октомври на 2019-та година. Други фактори, внасящи несигурност в средата, не бяха посочени. Или Курода намекна, че едва ли ще видим промяна на политиката до есента на следващата година.
Въпреки масираните действия по обратно изкупуване на активи, през последните пет години, банката все още остава далеч от инфлационния си таргет от 2% на година.
На въпроса обаче, дали целената инфлация ще бъде достигната по време на неговия мандат до 2023-та година, Курода отговори - „разбира се“.
„Икономиката се подобрява и пазарът на труда е стеснен. Ако се мисли логично, то би трябвало да се достигне средата на целената инфлация – от 1%, през 2020 година.“, допълни още водещият банкер на Япония.
Според бившият ръководител на японската централна банка – Коджи Ишида, доброто състояние на японската икономика би следвало да позволи намаляване на програмата от стимули още преди инфлацията да достигне целените 2%.
Доларът отбеляза известно понижение спрямо йената, въпреки коментарите на Курода, като щатската валута се разменя рано сутринта на първия работен ден от седмицата, при ниво от 110.90 йени.
Още по темата:
Защо да изберете индексен пред хеджфонд?
Инфлацията в еврозоната при 2%
Аржентинското песо продължава да поевтинява въпреки повишението на лихвите до 60%