Много се говори, че цената на петрола ще се повиши до 90 долара, но малко внимание се обръща на това, как кризата на развиващите се пазари ще засегне потреблението на суровината.
И докато всички погледи на инвеститорите са вперени в предлагането и очакваното му „изтъняване“, при влизане на санкциите срещу Иран, добре е да се „хвърля по едно око“ и към случващото се на развиващите се пазари.
Вижте още: Повторение на кризата от 1998 г.?!
А там ситуацията е доста тревожна... През изминалата седмица аржентинското песо загуби около 20% от стойността си спрямо долара, само за няколко дни, с което поевтиняването му от началото на годината възлиза на 50%.
В крайна сметка, централната банка на Аржентина се намеси и повиши нивата на лихвите от 45 на 60%.
Към това трябва да се добавят и продължаващите проблеми в Турция и обезценката на турската валута, както и наскорошното понижение на индонезийската рупия.
Индонезийската рупия се понижи до най-ниската си стойност от над 20 години насам. Централната банка на страната заяви, че ще интервенира на валутните и облигационни пазари, за да подкрепи националната си валута.
През тази година, индонезийската валута е сред най-зле представящите се валути в региона. Растящият дефицит в Индонезия, в съчетание със случващото се на развиващите се пазари – в Аржентина и Турция, до голяма степен предопределят спада на рупията.
Сериозни загуби, от по над 10%, регистрираха през изминалия месец и валутите на страни като Бразилия и ЮАР.
Тези, които смятат, че проблемите на Аржентина, Турция и останалите развиващи се страни, няма да засегнат цената на петрола, може би са в сериозна грешка.
Проблемите на развиващите се пазари, доведоха до сериозни повишения на лихвите в тези страни. В крайна сметка, може да се достигне до дългова криза, която да се разпростре, въз основа на „домино ефекта“ и да доведе до световна рецесия, или най-малкото сериозно забавяне на ръста на световната икономика. А последното, би било крайно неприятно за търсенето на петрола и неговата цена.
В допълнение, търговската война между САЩ и Китай, вече дава своите признаци за забавяне на бизнес активността в последната, която е един от основните вносители на петрол.
Няма как да не се отбележи, че поскъпването на долара спрямо останалите основни валути и особено спрямо развиващите се такива, също се отразява неблагоприятно върху търсенето на суровината. С колко точно обаче, ще се забави ръста в потреблението на петрол и как заформящата се криза на развиващите се пазари ще се отрази, тепърва предстои да видим.
Още по темата:
Китайския дял в световния дълг се утроява
Световният дълг достига 318% от БВП
Повторение на кризата от 1998-ма?