Сривът в цената на биткойна и останалите криптовалути продължава с пълна сила и днес. Най-старата сред криптовалутите загуби нови 500 долара от стойността си от вчера, когато след рязка обезценка в рамките на час поевтиня с 500 долара.
Така сумарната загуба на биткойна, само за последните два дни възлиза на цели 1 000 долара за монета. Или биткойнът загуби над 17 милиарда от пазарната си капитализация, за посочения период.
Вижте още: Вълкът от Уолстрийт: Внимавайте с биткойна!
И докато липсват някакви конкретни причини за поевтиняването на криптовалутите, според пазарни наблюдатели, това до голяма степен е свързано с очакванията SEC да откаже отново одобрението на исканията за индексен фонд.
На 30-ти септември, комисията за регулация се очаква да се произнесе по отложеното си решение, относно одобрение на индексен фонд върху биткойна.
Биткойнт кешът загуби нови над 10% от стойността си, след като вчера поевтиня с 12.6%. Сега, криптовалутата се търгува при нива от 500 долара за монета.
Другите основни дигитални валути, също продължиха да се обезценяват, като етериумът, достигна до най-ниски нива на търговия от 220 долара, след като само преди два дни се разменяше при нива от над 285 долара.
Като цяло, общата пазарна капитализация на криптовалутите се понижи от около 239 милиарда – на 200 милиарда долара, само за 24 часа.
Макар, че спадът на криптовалутите е без конкретна причина, според Таня Абросимова, от
FX Street, част от причините за поевтиняването могат да се търсят в промяна на регистрационни процес на популярната борса за търговия с биткойн – ShapeShift.
Като друга причина за острата обезценка на криптовалутите, се сочи решението на щатската инвестиционна банка – Goldman Sachs да не прави трейдинг деск, за търговия с криптовалути, заради несигурната регулация на криптовалутите.
До момента SEC отхвърли серия от искания за създаване на индексен фонд, базиран върху криптовалутата, стартирала с това на братята Уинклевос и преминал през други кадидати.
„Кандидатите просто не се вписват във финансовата архитектура на одобрените от комисията проспекти“, смята Бил Бархидт от финансовия стартъп за разплащане с биткойн - Arba. Казано по друг начин, желаещите за индексен фонд, просто не отговарят на представите на SEC, за кандидатите, които получават обикновено одобрение.
Според бичи настроените за биткойна инвеститори, получаване на одобрение за индексен фонд върху биткойна, който да го направи по-достъпен за институционалните и индивидуалните клиенти, е критично за по-нататъшния възход в цената на криптовалутата.
Налице са ясни доказателства, че институционалните инвеститори затоплят отношението си към биткойна. През юли, източници на CNBC съобщиха, че най-големия фонд за управление на капитали – в лицето на BlackRock е формирал още през 2015-та година, работна група за проучване на възможностите за инвестиции в блокчейн технологията.
Последваха серии от новини, които също показаха интерес на големи инвеститори към криптовалутите. Инвеститорът милиардер Стив Коен е участвал в криптовалутната мания, според данни на изданието Fortune. Коен е инвестирал в криптовалутния хеджфонд - Autonomous Partners, чрез своят фонд Cohen Private Ventures.
Не е ясно, какъв точно капитал във фонда е инвестирал Коен, но подкрепата е станала реалност следствие на нарасналия интерес към криптовалути, от страна на институционални инвеститори.
В момента, съществуват над 250 „чисти хеджфондове“ инвестиращи само в криптовалути. Основна част от тях, бяха основани през последните 18 месеца и са на сериозни загуби, следствие на спада в цената на криптовалутите.
Още по темата:
Биткойнът губи 500 долара само за час!
Вълкът от Уолстрийт - внимавайте с биткойна!
Биткойнът - първо 50 000, а после и 250 000 долара?