Европейските индекси стартираха на положителна територия, но заличиха целия си ръст и минаха на „червено“, следствие на задълбочаване на търговската война между САЩ и Китай.
Първо излезе новината, че Русия и Китай планират съвместни проекти на стойност 100 милиарда долара, а след това и тази, че Китай ще поиска разрешение от СТО за налагане на санкции на САЩ.
Пан-европейският Stoxx 600 се понижи в късния следобед, като загуби 0.3%, повлечен и от спада на фючърсите на американските индекси. Акциите от петролния и газовия сектор, бяха единствените отбелязали повишение в Европа.
Немският DAX 30 се понижи моментно под психологическата граница от 11 900 пункта, но впоследствие се върна отново над това ниво. Френският САС 40 се понижи до нива от 5 240 пункта.
С най-голям спад се отличиха базовите суровини и автомобилните компании, следствие на продължаващото задълбочаване на търговската война. Книжата на ArcelorMittal загубиха над 2% от стойността си, след новината че са завишили офертата си за покупка на Essar Steel.
Определено пазарните участници очакват нови мита на китайски внос в САЩ, да бъдат представени всеки един момент. Очаква се обект на налагане на налози да станат стоки на стойност над 200 милиарда долара.
Първоначалното повишение на европейските индекси се предопредели от новината, че се подготвя нова среща между президента Тръмп и ръководителя на Северна Корея. От друга страна, на пазара се появиха и надежди, че сделка по БРЕКЗИТ може да бъде постигната в рамките на следващите между шест и осем седмици.
Според изданието Financial Times, ЕС и САЩ могат да достигнат до частична търговска сделка в следващите два месеца.
На корпоративния фронт, най-големият ниско-бюджетен авиопревозвач – Ryanair е на път да посрещне още една стачка на пилотите си в сряда. Немският синдикат на пилотите VC призова за 24-часова стачка, засягаща всички полети извън Германия.
През трите месеца до края на юни 2018 година заетостта в еврозоната и Европейския съюз (ЕС) нарасна за второ поредно тримесечие, показват предварителни данни на Евростат.
През периода април-юни заетите лица в еврозоната и ЕС се увеличиха с 0,4% спрямо предходните три месеца, когато също нараснаха с 0,4 на сто.
Спрямо година по-рано растежът на трудовата заетост в еврозоната се стабилизира на ниво от 1,5%, докато в рамките на ЕС се забави до 1,4% от 1,5% през първите три месеца.
Още по темата:
Защо щатските индекси могат да са лоша инвестиция през следващите години?
Тази лихвена крива вещае проблеми за инвеститорите