Спадът на развиващите се пазари може да наближава своето дъно, според експерти от фонда специализиран в инвестиции на тези пазари - Franklin Templeton Investments. От там обаче, са на мнение, че ще има страни, като Филипини, които ще продължат да усещат негативните тенденции.
Предвид несигурността, мениджърите на фонда държат неутрални доларови позиции, докато скъсяват филипинското песо и залагат за спад на австралийския, спрямо новозеландския долар, коментира Крис Синяков, управляващ директор на звеното за търговия с фиксирани инструменти на Тempleton за Австралия.
Вижте още: Кризата на развиващите се пазари заплашва петрола
„Опитваме се да не правим големи доларови залози в момента, защото смятам, че щатският долар може да се движи по-сериозно във всяка една от двете посока. Вместо това, предпочитаме свързани валути, които се очаква да са печеливши, или губещи от случващото се на развиващите се пазари“, коментира Синяков пред финансовото издание CNBC.
Кризата на развиващите се пазари през тази година бе предизвикана от повишението на лихвите по щатските държавни облигации и данъчните облигации, както и търговското напрежение между САЩ и Китай.
Въпреки това, решението на мениджърите на фонда да са неутрални по отношение на долара, сочи колко разединени в очакванията си за щатската валута, са пазарните участници, въпреки поскъпването с 5% на валутата от средата на април.
Анализатори от JPMorgan Asset Management и Man Group Plc са сред тези, прогнозиращи по-нататъшна сила на щатската валута, докато други, като DoubleLine Capital на Джефри Гъндлах, прогнозират понижение на зелените пари до края на годината.
Силата на щатския долар, накара президентът Доналд Тръмп вече на няколко пъти да се опита да свали стойността му с нападки към другите централни банки по света. Това обаче, не успя да уплаши пазарните участници, които продължават да залагат на по-нататъшно поскъпване на щатската валута, според данни на Commodity Futures Trading Commission.
Според Синяков, доларът може да поскъпне още, ако инвеститорите продължат да се насочват към него в търсене на спасение, при евентуално влошаване на кризата в отношенията между САЩ и Китай. Ако щатската икономика обаче, прояви признаци на прегряване, то доларът може да започне да поевтинява, спрямо останалите основни валути.
„Локално, ние се фокусираме върху страни от Азия, които са в по-добро фискално състояние, с добър ръст и перспективи за икономиките и адекватни действия на техните лидери“, коментира още Синяков. Някои страни, като Турция и Индонезия, ще продължат да усещат низходящ натиск, допълни още експертът.
Основната част от портфейла на Templeton, се състои от инструменти с фиксиран доход и корпоративни облигации с инвестиционен рейтинг. Но дори и там, нещата изглеждат доста скъпи, смята още анализаторът на фонда.
Фондът продължава да държи защитени от инфлацията облигации с нулеви купони в САЩ.
От там следят и рейнджа на австралийския долар между 70 и 75 щатски цента, като валутата на Австралия е водена надолу не от местни фактори. Това е рискова валути, попаднала в центъра на проблемите на развиващите се валути. И докато всички тези рискове фактори не отминат, австралийския долар е възможно да продължи надолу, смята още Синяков.
По отношение на кризата на развиващите се пазари, експертът смята, че сме близо до дъно. Все още обаче, не сме видяли шокът и пълно насочване към държавни ценни книжа, както и към качествени активи, типични за края на цикъла.
Синяков очаква Фед да продължи да повишава лихвите, които могат да достигнат нива от 2.5% през следващите 12 месеца. Докато финансовите активи са стабилни, Федералният резерв най-вероятно ще продължи да повишава лихвите.
Още по темата:
Повторение на кризата от 1998-ма година?
Световният дълг достига 318% от БВП
Търговската война - кой ще я спечели?