Щатският долар се понижи спрямо всички основни валути, освен йената, през изминалата седмица, след като намалелите опасения за последствията от търговската война между САЩ и Китай, окуражиха инвеститорите да продават долара. Това доведе до силен ръст на развиващите се валути и повишаване на апетита за риск на пазарите.
Доларът се понижи до две и половина месечен минимум, след като инвеститорите преминаха в режим на „включване на риска“.
Поевтиняването на долара става реалност и малко преди решението на Фед относно лихвите. Явно пазарните участници намалят очакванията си за по-агресивна политика на резерва в бъдеще, макар и да залагат почти изцяло повишение на лихвите на предстоящото в сряда заседание.
Вижте още: Приключи ли поевтиняването на еврото спрямо долара?
За седмицата декемврийските фючърси на доларовия индекс се понижиха с 0.75% до 93.798 пункта.
В понеделник администрацията на Тръмп обяви, че ще наложи 10-процентни мита на китайски внос на стойност 200 милиарда долара. Това обаче, вече се знаеше от пазарните участници и имаше слаб ефект върху пазарите. Митата влизат в сила ефективно от 24-ти септември. Пазарът също така е заложил за повишение на пазарните мита до 25% от началото на следващата година.
Китай отговори с налагане на мита на внос в размер 60 милиарда долара от САЩ, отново от 24-ти септември.
Пазарни наблюдатели обаче коментират, че поевтиняването на долара може да е ограничено, в светлината на предстоящо повишение на лихвите. Двудневната среща на Комитета по Парична Политика (FOMC) стартира днес.
Почти на 100 процента е заложено повишение на лихвите с 25 базисни пункта. Единствената изненада за пазара, би била в случай, че Фед запази нивата на лихвите без промяна, или сигнализира по-слабо агресивна политика в бъдеще. Това може да инициира силно поевтиняване на долара и съответно при останалите основни валути.
Рано тази сутрин еврото се разменя при нива от 1.1740.
Австралийският долар се повиши до три седмичен връх спрямо щатската валута, предвид на силната й обвързаност с икономиката на Китай. Австралийският долар регистрира, през изминалата седмица, най-голямото си повишение от 14 седмици насам.
В допълнение, рейтинговата агенция S&P Global Ratings ревизира перспективите на тройния А-рейтинг на Австралия – до стабилен, спрямо негативен, в края на миналата седмица. Това допълнително оскъпи австралийската национална валута.
На последната си среща австралийската централна банка завиши очакванията си за негативно въздействие на търговската война между САЩ и Китай, в среда на слаб ръст на заплатите в страната.
От там заявиха обаче, че ръстът на икономиката на страната най-вероятно ще се запаси над „потенциала си“, а инфлацията най-вероятно ще се ускори с времето.
Освен от намалялото търговско напрежение между САЩ и Китай, новозеландския долар бе подкрепен и от данни сочещи към очаквания за по-силен ръст на БВП през второто тримесечие на годината.
Японската йена се понижи силно през изминалата седмица, след като инвеститорите зарязаха търсенето на „спасителни активи“ и се насочиха към търсене на риск.
През миналата седмица централната банка на Япония потвърди позицията си, че ще продължи да поддържа нивата на лихвите при рекордно ниските им нива.
Още по темата:
Евро долар - приключи ли спадът?
Класически флак и Фед могат да отведат EURUSD до 1.10?
Накъде ще се движат основните валути?