Днес стартира двудневната среща на Комитета по Парична Политика в САЩ, на която ще се решава относно лихвите и монетарната политика в най-голямата световна икономика. Това събитие бе използвано от водещи централни банкери от Европа да припомнят, че предстои нормализиране на монетарната политика и в останалите региони на света.
В изявление вчера, ръководителят на ЕЦБ – Марио Драги заяви, че „стабилният профил“ на инфлацията предопределя постепенно повишение на индекса на потребителските цени.
Коментарите на Драги бяха приети, като сочещи бъдещо нормализиране на лихвената политика на банката, въпреки че Драги за пореден път потвърди намерението на ЕЦБ да не повишава лихвите до лятото на следващата година.
В резултат на изказването на Драги, еврото се понижи, а европейските акции паднаха. Думите му се приеха, като свидетелство за по-висока инфлация в еврозоната и това едва ли би било учудващо в среда на силно поскъпване на петрола и горивата.
Лихвите по 10-годишните немски облигации достигнаха 0.5%.
„Смятам, че това отразява бъдещите планове на ЕЦБ и е част от кампанията на Драги. Налице са по-агресивни сигнали по отношение на монетарната политика.“, според Марк Чандлър, главен пазарен стратег в Bannockburn Global Forex, цитиран от CNBC.
Други двама официални представители на ЕЦБ, заявиха наскоро, че ЕЦБ ще трябва да даде повече яснота относно монетарната си политика за следващата година, отвъд първото си повишение на лихвите.
След края на двудневната си среща, Фед се очаква да повиши нивото на лихвите с нови 25 базисни пункта, като резервът е далеч пред ЕЦБ, която поддържа лихвите при отрицателно ниво от 0.4%. В същото време, европейската централна банка планира да приключи с програмата си от стимули, едва в края на годината.
Експертите припомнят, че не само ЕЦБ „подготвя почвата“ за нормализиране на монетарната си политика. Лихвите по японските държавни облигации се повишиха през изминалата седмица, като тези по 40-годишните ценни книжа достигнаха 1.05%. Това се случи, след като японската централна банка, намали обемът на обратно изкупуваните ценни книжа.
„Норвегия повиши лихвите, Канада ще повиши лихвите. Това се случва в един изключително свързан свят и инвеститорите трябва да обръщат внимание“, според Питър Буквар, главен инвестиционен стратег в Bleakley Financial Group.
Още по темата:
Доларът поевтинява в очакване на решението на Фед
Приключи ли поевтиняването на еврото спрямо долара?
Класически флаг и Фед могат да отведат евро долар до 1.10?
Накъде ще се движат основните валути?