Волатилността в търговията с биткойн и останалите криптовалути се върна с пълна сила. И това, най-вероятно ще продължи и в месеците до края на годината. Всички си спомняме какво се случи през декември на миналата година, когато криптовалутите със своите повишения, бяха в основата на инвеститорското и медийното внимание.
Последва обаче „пукане“ на крипто-балона, който отне около 70% от стойността на биткойна от най-високите му нива и далеч по-големи загуби за останалите по-малки дигитални валути.
Междувременно, биткойнът продължава да е силно корелиран с представянето на останалите криптовалути, като движението на най-голямата и основна дигитална монета предопределя представянето и на алткойните.
Вижте още: Биткойнът първо 50 000, а после и 250 000 долара?
Когато биткойнът поскъпва, останалите валути като биткойн кеш, етериум, рипъл и монеро също се движат в тандем. Корелацията с тези валути е в диапазона между 0.74 и 0.95, или много близо до пълна корелация от 1.
Тази висока обвързаност, до голяма степен се предопределя от високо спекулативната природа на биткойна и останалити дигитални валути.
Етериумът, която е най-значимата по отношение на нивото на транзакции валута, тества психологическата граница от 200 долара и се понижи моментно под нея. Въпреки, че етериумът намери сили да се върне над посочената граница, тя отново е изключително близо до нея. Движението на етериума е в широки граници - между 1 500 и 170 долара за монета през последната една година.
Блокчейн технологията е относително „млада“ технология и несигурността за бъдещето й до голяма степен предопределя движението в широки граници, смятат пазарни наблюдатели. Това движение, най-вероятно ще продължи в широки граници и в бъдеще.
От началото на тази година, цената на биткойна се понижи с близо 70%, докато други криптовалути, като например рипълът загубиха по над 90% от стойностите си.
Биткойнът обаче, донякъде е свързан в движението си и с щатския долар и индекси. През изминалата година биткойнът и щатските пазари бяха силно корелирани, като в среда на ниски лихви, инвеститорите търсеха къде да позиционират свободните си капитали, за по-висока доходност.
Корелацията на биткойна с щатския долар е традиционно негативна, подобно на повечето суровини. Биткойнът е с тенденция да се повишава при поевтиняване на долара и обратното.
„Биткойнът е вятърът, лайткойнът е платното, а етериумът е лодката“, казва Джейсън Спатафора, основател на Marijuanastocks.com.
Според експерта обаче, търговията на криптовалутите е силно манипулирана, като е налице ирационално поведение на пазара.
„Не мога да се сетя за друг толкова манипулиран актив“, коментира още Спатафора.
Експертите препоръчват, инвеститорите да не държат повече от 7% от капитала си в криптовалути. В същото време инвестиране в повече от една криптовалути, води след себе си до по-добра диверсификация и по-слаба податливост към специфични фактори, свързани с отделните криптовалути.
Още по темата:
Какви са приликите и разликите между биткойна и златото?
С колко поевтиняха основните криптовалути от върховете си?
Срив за биткойна, етериума, рипъла и биткойн кеша