Изпълнителният директора на Tesla е постигнал споразумение с щатската комисия за финансов надзор да плати 40 милиона долара и да се оттегли като ръководител на борда на директорите на Tesla, заради изявлението си в Twitter.
Съгласно споразумението, Мъск ще остане изпълнителен директор на производителя на електрически автомобили, но няма да е ръководител на борда на директорите, в продължение на три години.
Tesla трябва да назначи на поста председател на борда на директорите независим набюдател, факт, който може да направи щастливи, някои от големите акционери, критикуващи Мъск.
Вижте още: Ексцентричен Мъск - проклятието и благословията на Tesla
Решението бе оповестено вчера, само два дни, след като SEC заведе дело за отстраняване на Мъск, като изпълнителен директор на компанията. Акциите на компанията загубиха над 10% от стойността си в края на миналата седмица.
Мъск, който е основател на Tesla, разполага с благосъстояние в размер на 20 милиарда долара, като към края на юни, компанията му приключи с кеш в размер на 2.2 милиарда долара. Мъск и Tesla трябва да платят по 20 милиона долара, заради изявлението на изпълнителния й директор през август, че тя ще стана частна при цена от 420 долара за брой.
Как се стигна до тук?
Обвинението на SEC бе, че Мъск „фалшиво е индикирал“, че може да „направи Tesla частна при цена, която е със значителна премия над текущата тогава цена на акциите на компанията и че е подсигурил финансиране за това действие и единствено вота на акционерите е пречка за подобна сделка“.
Мъск, дори „не е дискутирал непотвърдената информация, ключовите условия на сделката, включващи цена, с който и да е потенциален източник на ресурси“, се казва още в обвинението на регулатора.
„Това неоснователно действие от SEC ме прави силно натъжен и огорчен“, коментира в изявление вчера Мъск. „Винаги съм предприемал действия в най-добър интерес за инвеститорите, честно и прозрачно. Интеграцията е основен пътеводител в моя живот и фактите ще покажат, че никога не съм правил компромиси с нея по никакъв начина“, коментира още Мъск.
В блога на компанията, на 7-ми август, Мъск заяви, че обмисля да направи Tesla частна при цена от 420 долара за акция, което представляваше премия от 20% въз основа на цената на акциите й този ден. По-рано същия ден, Мъск написа в Туитър, че е „подсигурил средствата“ за подобна сделка.
В поста му в блога на компанията, Мъск заключи, че „предложението да стане частна компания, в крайна сметка ще се финализира с гласуване на акционерите“.
Според обвиненията на SEC, туитът на Мъск е създал неправилното впечатление, че сделката е уредена, налице са конкретни финансови условия по нея и финансирането е подсигурено. А това не е вярно.
В нов пост от 13-ти август, Мъск обяснява, че под „подсигуряване на средствата“, визира няколко разговора водени със суверенния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия, където той се е чувствал сигурен, че „няма съмнения за това, че ще бъде финализирана сделка със суверенния фонд“.
Според SEC обаче, „изявленията на Мъск са базирани на дълга серия от неоснователни предположения и напълно в противовес с фактите известни на изпълнителният директор на Tesla”.
„Статутът на мениджър-звезда, или репутацията на технологичен иноватор, не дава права тази отговорност да се приема леко“, коментира Стивън Пейкин, директор на юридическото звено на комисията за финансов надзор на САЩ.
В допълнение, изявлението на Мъск е нарушило изискванията на борсата за индекса Nasdaq, компании като Tesla да уведомяват борсата поне 10 минути преди отправянето на публични изявления, за събития, като оповестеното.
Това не е първата изцепка на Мъск за тази година. Малко по-късно след туита, на 8-ми септември, след като Елън Мъск е показан в медиите как пуши трева, акциите на Telsa падат сериозно – като губят цели 6% от стойността си. И макар консумацията на трева да е законна в Калифорния, поведението на ръководителя на публичната компания се смята за непристойно.
Малко по-рано, по време на оповестяването на финансовите резултати за първото тримесечие, по време на пресконференцията, Мъск отразя изключително грубо въпросите на двама анализатори, като ги определи, като „скучни и глупави“ и напусна залата. Това се прие много негативно от пазара и акциите на Tesla отново поевтиняха.
Извинението на Мъск не закъсня, като то бе определено като най-ценното извинение в историята на щатските пазари, защото инициира поскъпване в акциите на Tesla от 8.5%.
Казано по друг начин, инвеститорите в Tesla трябва освен за финансовото състояние и продажбите на компанията, да следят и да се опитват да прогнозират и „непредсказуемия Мъск“. Защото определено действията му, имат и могат да имат сериозни последствия върху цените на акциите на компанията и в бъдеще.
Още по темата:
Ексцентричен Мъск - най-големия проблем на Tesla?
Мъск се отказа от идеята си да направи частна Tesla
Мъск може да направи Telsa частна?