Брентът се повиши до най-високото си ниво от ноември на 2014-та година днес в очакване на санкциите върху Иран - третият най-голям производител на петрол, в рамките на ОПЕК.
Фючърсите на брента с доставка през следващия месец се повишиха с 48 цента, или 0.6% до 83.27 долара за барел. Щатският суров петрол добави 32 цента, или 0.4% до 73.57 долара за барел.
Цената на щатския петрол бе подкрепена през изминалата седмица от данните за слаб ръст в броя на шйстовите находища. Това намали очакванията, че САЩ ще успее да компенсира предстоящото намаляване на дневното производство с около 1 милион барела, след влизането на иранските санкции в сила от 4-ти ноември.
Според анализатори от ANZ все повече стават пазарните участници, които започват да говорят за цена на петрола от 100 долара. И това е напълно възможно да се случи през следващите няколко седмици.
Китай заяви, че ограничава покупката на ирански петрол от този месец. А страната е най-големия купувач на петрол от Иран в момента.
„Ако китайските рафинерии се съобразят в по-голяма степен с наложените санкции от страна на САЩ, от очакванията, то балансът на пазара се очаква да се наруши по-агресивно“, пише Едуард Бел, суровинен стратег в Emirates NBD в писмо към клиентите на институцията.
В събота, щатският президент Доналд Тръмп покани саудитския крал Салман за водене на разговори по отношение на балансирането на петролния пазар, след налагането на санкции върху Иран.
„Докато не се предложи значително повишение на производството от страна на ОПЕК, цената на петрола най-вероятно ще продължи нагоре“, смята Стивън Инс, ръководител на Oanda в Сингапур, цитиран от CNBC.
„Дори и да искаха да помогнат на президента Тръмп, колко свободен капацитет има Саудитска Арабия?“, попита още Инс. „Това най-вероятно ще разберем съвсем скоро, когато около 1.5 милиона барела на ден изчезнат от пазара на 4-ти ноември. Ако пазарът усети, че Саудитска Арабия не разполага с достатъчен капацитет да компенсира това производство, то цената на петрола може да се изстреля още по-нагоре, а 100 долара за барел, могат и да бъдат преминати“.
Някои експерти се опасяват, че поскъпването на петрола, може да доведе до сериозен инфлационен натиск, особено в развиващите се страни, които станаха свидетели на сериозна обезценка на валутите си.
В крайна сметка, високата цена на петрола, е възможно да се окаже „прът в колелото“ на световния ръст на икономиката и да доведе до ценови шоково в много региони, прогнозират пазарни наблюдатели.
Още по темата:
До колко ще поскъпне бензинът при петрол от 100 долара за барел?
Ограничени геоложки изследвания изпращат петрола до 150 долара за барел?
Прогнози вещаят цена на бензина от 3.22 лева за литър?