Инвестиционната общност се вълнува особено от политиката на централните банки по отношение на лихвите. Много експерти дори предупреждават, че ако лихвите се повишат твърде бързо, световната икономика може да навлезе в рецесия.
Фед например, повиши нивата на лихвите три пъти през тази година, което отведе нивото на краткосрочните лихви до най-високите им нива от 2008-ма година насам.
Вижте още: Водещите централни банки готови да последват Фед
От началото на юли, до момента, 10 от 22-те основни банки по света са повишили нивата на краткосрочните лихви. Седем прогнозират да направят това отново преди края на тази година.
На пазарите обаче, се търгуват очаквания. И ако се чудите какви са очакванията за бъдещата политика на водещите централни банки по света, ето какво мислят експертите по въпроса:
Фед
Текущите федерални лихви в САЩ: 2.25%. Прогнозните на експертите за края на тази година са за нива от 2.5%, а за края на следващата – 3%.
Това се превежда, като очаквани две повишения на лихвите през следващата година. Напълно възможно е обаче, тези прогнози да са доста консервативни и при ускоряване на инфлацията да видим по-агресивна политика от страна на резерва на САЩ.
Вчера, за пореден път, ръководителят на Фед – Джером Пауъл, заяви, че резервът ще посрещне сериозно всяка потенциална по-нататъшна заплаха от ускоряване на инфлацията.
„Лихвите на Фед ще се предопределят от инфлацията, намаляването на баланса на резерва и по-силния долар, както и плоската лихвена крива“, коментират пазарните наблюдатели“.
Европейската централна банка
Текуща лихви по депозитите: -0.4%. Очакваната лихва за края на годината е непроменена, при -0.4%. За следващата година, експертите прогнозират едно повишение на лихвите с 25 базисни пункта, което да отведе нивото на лихвите при -0.15%.
ЕЦБ продължава с плановете си за края на програмата за обратно изкупуване на активи до края на годината. Пазарните участници обаче, не очакват повишение на лихвите до лятото на следващата година. Първото им повишение, най-вероятно ще се случи през втората половина на следващата година.
Японската централна банка
Настоящото ниво на лихвите: -0.1%. Очакваната лихва за края на годината е без промяна – при ниво от -0.1%. Нещо повече, експертите не очакват лихвите да бъдат променени от японската централна банка и до края на следващата година. Явно не са особено оптимистично настроени по отношение на инфлацията в страната и достигането на целените от ЯЦБ – 2 процента на годишна база.
Централната банка на Япония ще трябва да запази ултрастимулиращата си политика, за да може да се достигне до стабилен ръст в потребителските цени, в среда на очаквани негативни ефекти от търговската война между САЩ и Китай.
Английската централна банка
Текущи нива на лихвите: 0.75%. За края на годината, лихвите се прогнозира да останат без промяна. Очакванията за края на следващата година са за лихви от 1.25%. Това включва прогнозирани две повишения на лихвите с по 25 базисни пункта.
Централната банка на Великобритания повиши нивата на лихвите през август на тази година, до най-високото им ниво от 2009-та година. Пазарните участници, очакват следващото им повишение да е през май на следващата година. Големият въпрос е какво ще се случи след 29-ти март 2019-та година, когато Обединенотокралство официално напуска ЕС.
Централната банка ще е между „чука и наковалнята“. От една страна ще трябва да се бори с ръста на потребителските цени, за което има трайни признаци, а от друга – с потенциалното забавяне на икономиката следствие на БРЕКЗИТ.
Централната банка на Канада
Текущи лихви:1.5%. Прогноза за 2018-та година – 1.75%. До края на следващата година, лихвите се очаква да се повишат до 2.38%.
Канадската централна банка повиши лихвите четири пъти от средата на 2017-та година, за да се справи с растящата инфлация, която постоянно се оказваше над целените 2%. Налице са индикации, че това ще трябва да бъде направено още веднъж до края на годината и може би още три пъти през следващата.
Въпросът относно това – колко трябва да се повишат лихвите, за да достигнат нормални нива, остава. Според някои неутрални ще бъдат лихвени нива от около 3%, но повечето анализатори смятат, че банката ще спре с повишенията преди тези лихвени равнища.
Китайската централна банка
Текущи нива на лихвите: 4.35%. До края на годината не се прогнозират повишения на лихвите. Прогноза за края на следващата година – 4.35%.
Икономиката на страната среща двойна заплаха – от търговската война със САЩ и опасност от деливъридж. Централната банка на Китай, едва ли ще си позволи да поеме повече рискове за икономиката си, с потенциално повишение на лихвите. Тя обаче, няма да може да си позволи и да намали нивата на лихвите, като стимули, в среда на ускоряване на инфлацията.
Австралийската централна банка
Нива на лихвите: 1.5%. Прогнозите са за запазване на нивото на лихвите в страната при 1.5%. В същото време анализаторите прогнозират едно повишение на лихвите през следващата година до 1.75% на годишна база.
На този етап, централната банка на страната е в режим на очакване и то дълъг такъв, като парира до момента всички очаквания за повишение на лихвите. Иначе доброто представяне на икономиката на Австралия в среда на ниска безработица, позволяват първото повишение на лихвите. Явно обаче, ръстът на потребителските цени не е достатъчно силен мотиватор на този етап, за подобно действие.
Новозеландската централна банка
Текущи лихви: 1.75%. Прогноза за края на годината – 1.75%. За следващата година експертите очакват едно повишение на лихвите, което да ги отведе при ниво от 2% на годишна база.
Ръководителят на банката изненада пазарните участници през август, като заяви, че не очаква лихвите в страната да бъдат повишени още две години, ако икономиката на страната не прояви трайни признаци на ускоряване.
Понижението на бизнес доверието в страната, както и спада в инвестициите, дават сериозни поводи за опасения. Очакванията обаче, че ускорените правителствени разходи, ще компенсират това, дават поводи за надежда за инвеститорите по отношение на ръста на икономиката.
Още по темата:
Водещите централни банки по света готови да последват Фед
Накъде ще се движат основните валути?
Италия отново стресира Европа с призив за напускане