Акциите на луксозният производител на автомобили - Aston Martin се понижиха с 6.5% по време на борсовия им дебют в Лондон, в третия ден на седмицата.
Според инвеститорите, компанията може да срещне трудности по отношение на доставките на амбициозните си нови модели.
Компанията, която през изминалата година регистрира първата си печалба от 2010-та година насам и е банкрутирала седем пъти, пласира акциите си при ниво от 19 паунда всяка, което я оцени на 4.33 милиарда паунда.
Акциите на производителят на супер автомобили се понижиха до най-ниска стойност от 17.75 паунда, като по последни данни се търгуваха с понижение от 3.16%.
Първоначално, от Aston Martin обявиха ценови диапазон за акциите си между 17.5 и 22.5 пеунда, но в понеделник стесниха този диапазон до между 18.5 и 20 паунда.
Плановете на компанията включват пускането на нов модел през всяка от годините до 2022-ра.
"Aston Martin има много агресивен план за ръст. Изпълнението му, трябва да е идеално, защото нищо не изяжда кеша повече от обръщането на цикъла при един автомобилен производител. Налице са известни опасения, че плановете на компанията са твърде амбициозни“, според Джеймс Конгдън, управляващ директор в Quest.
През миналата година, компанията отчете печалба преди данъци, лихви и амортизация в размер на 206.5 милиона паунда, спрямо 100.9 милиона паунда през 2016-та.
Най-близката компания, като конкурент е Ferrari, която се листна на фондовия пазар през 2015-та година и се търгува при съотношение 22.2 пъти EBITDA.
Въз основа на този показател и нетната задлъжнялост от 538.8 милиона паунда, акциите на британската компания са леко по-скъпи – при ниво от 23.6 пъти EBITDA.
В зависимост от представянето си, акциите на Aston Martin могат и да успеят да влязат в британския индекс FTSE 100, което би било първия автомобилен производител във Великобритания, от влизането на Jaguar.
Акционерите в британската компания, които включват италианската инвестиционна компания Invest Industrial и група кувейтски ивеститори, са продали една четвърт от притежаваните си акции, като от първичното публично предлагане, няма да влезе свеж капиталов ресурс.
Слабият дебют на акциите на Aston Martin, е поредния лош дебют на IPO, осъществено на европейските пазари.
Акциите на британската компания за потребителско съкредитиране - Funding Circle, се понижиха с над 20% от листването им на лондонската фондова борса през миналата седмица.
Още по темата:
Най-големите IPO-та на БФБ и как стартираха?
Публичните компании вдигат цената си с 40%
Китайските технологични IPO-та в САЩ изпреварват щатските