Италия отново попадна в центъра на инвеститорското внимание. Бюджетната криза в страната, вещае сериозни потенциални проблеми за ЕС и еврозоната. Стигна се дори до там, да се правят паралели между Италия и Гърция, при това от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
Вижте още: Италия стресира Европа с призив за напускане на еврозоната
Управляващите популисти в Италия заявиха вчера, че няма да се „огънат“ под заплахите на Брюксел, по отношение на амбициозния си бюджет. Нещо повече - от там отправиха заплаха, че могат и да съдят официални представители на еврозоната, които с изказванията си са довели до поевтиняване на италианските държавни ценни книжа на финансовите пазари.
През миналата седмица правителството прие цел за бюджетния дефицит на страната в размер на 2.4% от БВП за следващите три години.
Това решение на втората най-задлъжняла европейска държава, предизвика сериозни критики от страна на инвеститорите, както и от администрацията на ЕС в Брюксел.
„Няма да мръднем и на милиметър от целените 2.4%“, заяви вицепремиерът на страната Луиджи ди Майо.
По повод на обезценката на италианските дългови ценни книжа и акциите на банковите институции, ди Майо коментира, че без съмнение лидерите на Франция и Германия искат правителството да падне.
„Без съмнение повечето от членовете на ЕС ще поискат правилата по отношение на бюджетния дефицит да се спазват“, коментира австрийският министър Хартвиг Логер, чиято страна ръководи ЕС в момента, на база на ротационния принцип.
И докато дефицит от 2.4% от БВП е под границите на ЕС от 3%, но би представлявал повишение, което е против правилата в еврозоната.
Лихвите по 10-годишните италиански дългови книжа се повишиха до четири и половина годишен връх във вторник.
И докато има прилики между Италия и Гърция, разликите са достатъчно големи и инвеститорите трябва да се фокусират върху тях, препоръчва Мохамед Ел-Ериан, икономически съветник на Allianz.
Три са основните прилики между Италия и Гърция.
По отношение на дълга – огромен публичен дълг, съпоставен с БВП. Голяма част от него е купен от банките в страната, като налице е средносрочна заплаха пред кредитоспособността на системата.
По отношение на реалната икономика – модел на растеж на икономиката, който не успява да произведе добри резултати.
По отношение на политиката – нарастваща популярност на популизма и популистките организации.
Разбира се, трябва да се отчетат и разликите между Гърция и Италия. За разлика от Гърция, Италия е една от най-големите европейски икономики. Поради размерите на икономиката, страната би изисквала и далеч по-големи средства за справяне с евентуална криза, като в същото време внася и далеч по-голям риск за цялата система. Всъщност, Италия представлява екзистенциална заплаха за съществуването на ЕС.
За по-малко от две седмици рисковата премия при 10 годишните облигации се повиши с около 60 базисни пункта – до 3%, ниво невиждано от 2014-та година. Това, също така оказа съществено въздействие върху еврото.
Освен плановете на италианското правителство за повишение на дефицита, върху италианските облигации започват да тежат и намалените покупки на дълг от страна на ЕЦБ. До края на годината, ЕЦБ се очаква да прекрати обратното изкупуване на активи.
Още по темата:
Италия стресира Европа с призив за напускане на еврозоната
Италианският пазар повлича фондовите пазари в Европа надолу