Акциите на китайският производител на смартфони и телекомуникационно оборудване - Lenovo, се понижиха след данни за шпионски чипове, инсталирани на устройства на компанията.
Новината изпрати книжата на Lenovo към понижение от над 23% в последния ден на седмицата.
Спадът последва доклад на финансовото издание в "Блумбърг", в който се казва, че сървъри за услуги на щатските компании Amazon и Apple, са били обект на наблюдение от китайското правителство, чрез малък микрочип инсталиран на сървъри на китайския производител на телекомуникационно оборудване.
Според данните на изданието, чипът, който е обект на топ-разследване от страна на щатското правителство от 2015-та година, е бил използван за събиране на интелектуална собственост и търговски тайни от американските компании и е представен от Lenovo под името „Super Micro”.
Докладът е обект на дискусии от страна на заинтересованите компании. Иначе, акциите на Apple се понижиха с 1.75% вчера, а тези на Amazon – с 2.21%.
От Lenovo отговориха на отправените обвинения с изявление, в което се казва, че чипът „Super Micro” не доставя информация. В допълнение от там казаха още, че „като глобална компания, Lenovo взема всички необходими мерки за предпазване на информацията на потребителите в целия производствен процес“.
Въпреки уверенията от страна на китайската компания, акциите й бяха сериозно разпродадени в петък.
“Смятам, че спадът в акциите на Lenovo до голяма степен се предопределя от факта, че става въпрос за китайска компания, която доставя оборудване на много клиенти в САЩ. Възможно е тя да бъде заменена от американски производители на оборудване, с цел презастраховане“, според Лео Сън, специалист в The Motley Fool.
В Китай, по закон, технологичните компании са задължения да кооперират на местните власти. Това доведе до сериозни опасения във връзка с безопасността на тези компании, като доставчик на части и оборудване за САЩ.
Засегнати бяха и акциите на останалите водещи китайски производители на телекомуникационно оборудване. Книжата на ZTE загубиха 11.6% от стойността си.
ZTE по-рано през годината също бе подложена на сериозен натиск, заради налагане на забрана на американските компании да правят бизнес с нея, поради доставки на компанията на оборудване в Иран и Северна Корея.
Още по темата:
Пазарът на персонални компютри започва да се съживява
Dell обмисля IPO на едно от звената си
Китайската ZTE с нетна загуба от 1.1 милиарда долара за полугодието