Вчера италианското правителство оповести своя бюджет, който определи като „смел и отговорен“. Занижен бе очаквания ръст на икономиката на страната до 1.2%, спрямо предходните очаквания за нарастване от 1.5%.
Инвеститорите обаче, се опасяват, че забавяне в темповете на ръст на икономиката на страната, в съчетание с по-високите разходи, може да постави Италия под рискове.
Италия се отличава с втория най-голям дълг в Европа и поради това, тя лесно може да попадне под ударите на криза, следствие на дисбаланс.
Вижте още: Италия - новата Гърция?
Оповестените планове на правителството прекратиха близо няколко седмици на спекулации, относно бъдещите намерения за харчове от страна на правителството. Повишението в планираните разходи стана реалност, въпреки призивите и опасенията на официални представители на Европейската комисия, че страната може да изпадне в дългова криза, ако харчи неразумно.
Ръстът на италианската икономика се прогнозира на ниво от 1.5% през следващата година, до 1.6% през 2020-та и до 1.4% през 2021-ва година.
Данните изпратиха италианския основен индекс FTSE MID на отрицателна територия в петък, като поевтиняване отбелязаха и италианските дългови книжа.
През миналата седмица правителството прие цел за бюджетния дефицит на страната в размер на 2.4% от БВП за следващите три години.
Това решение на втората най-задлъжняла европейска държава, предизвика сериозни критики от страна на инвеститорите, както и от администрацията на ЕС в Брюксел.
„Няма да мръднем и на милиметър от целените 2.4%“, заяви вицепремиерът на страната Луиджи ди Майо вчера.
По повод на обезценката на италианските дългови ценни книжа и акциите на банковите институции, ди Майо коментира, че без съмнение лидерите на Франция и Германия искат правителството да падне.
„Повечето от членовете на ЕС ще поискат да се спазват правилата по отношение на бюджетния дефицит“, коментира австрийският министър Хартвиг Логер, чиято страна ръководи ЕС в момента, на база на ротационния принцип.
И докато дефицит от 2.4% от БВП е под границите на ЕС от 3%, но би представлявал повишение, което е против правилата за еврозоната.
Лихвите по 10-годишните италиански дългови книжа се повишиха до четири и половина годишен връх във вторник.
Още по темата:
Италия - новата Гърция?
Италия стресира ЕС с призив за напускане на еврозоната