Тази седмица стартира отчетният сезон за щатските компании. Погледите на инвеститорите ще са насочени основно към резултатите за третото тримесечие на щатските банки, като очакванията са за добри резултати от финансовия сектор, които да изпратят печалбите на щатските компании до най-високо ниво за последното десетилетие.
В петък JPMorgan Chase & Co., Citigroup Inc. и Wells Fargo & Co. ще дадат старта на отчетния сезон за щатските банки.
Инвеститорите обаче започват да се чудят, дали печалбите на щатските банки не са достигнали своя пик, или сме в началото на така наречения от Джейми Даймън „златен век“ при щатските финансови институции.
Банките се облагодетелстват от повишение на лихвите и здравословната икономика, докато известно забавяне е налице при ръста на кредитите.
Напълно е възможно да станем свидетели на обръщане на тренда на по-слабо представяне от това на широкия пазар при книжата на финансовите институции, следствие на опасенията за „пик в печабите“ в късния етап от икономическия цикъл на ръст, смята Джон Макдоналд, анализатор от Bernstein.
Анализаторите прогнозират добър ръст на печалбите, не само за компаниите от банковия сектор, но и за останалите водещи компании. Средните очаквания са за ръст на печалбите от 19.2% за трите месеца до края на септември, според прогнози на FactSet.
Това би било леко забавяне, спрямо ръста от 25% през първите две тримесечия на годината, но най-силното повишение на финансовите резултати, през трето тримесечие, от 2010-та година насам.
Резултатите, ще станат реалност в момент, когато пазарните участници се притесняват от силното повишение на лихвите при щатските държавни облигации.
„Докато печалбите отговарят на очакванията на инвеститорите и анализаторите, нещата ще са ОК“, смята Майкъл Арон, главен инвестиционен стратег в State Street Global Advisors, цитиран от CNBC.
В известна степен, като проблем може да се определи факта, че анализаторите имат склонност да намалят очакванията си за печалбите в хода на тримесечието, което позволява резултатите лесно да бият очакванията. Прогнозите се понижиха с 1.1% в хода на третото тримесечие, но с по-слаб темп в сравнение със средното за последните 10-15 години, сочат още данните на FastSet.
„В исторически план, когато икономиката е толкова силна, колкото днес, компаниите имат склонност да бият очакванията с широк маржин“, смята Джонатан Голъб, главен инвестиционен стратег в Credit Suisse.
Според Голъб, който очаква ръст от 21% в печалбите на компаниите, седем процента от тях ще дойдат, като директен резултат от по-ниските данъци и два процента от стимулиращите политики на правителството.
Най-голям ръст в печалбите, се очаква да отчетат енергийните компании, като повишението във финансовия им резултат от 95%, се очаква да е резултат от поскъпването на петрола. Следващите по ръст компании се очаква да бъдат тези от финансовия сектор – с близо 35%.
Още по темата:
Щатският S&P 500 свръх, свръх купен?
Защо щатските индекси могат да са лоша инвестиция следващите години?
Тази лихвена крива вещае проблеми за инвеститорите на щатските пазари