Щатската търговска верига Sears подаде заявление за банкрут, а изпълнителният й директор Еди Лампарт отстъпи поста си. През ноември на 2004-та година, бе обявено сливането на търговската верига Kmart и Sears, а 14 години по-късно, последната фалира, след дълги години на финансови маневри и опити да съживи бизнеса си.
Според изпълнителният директор на компанията Еди Лампарт, сливането на двете затруднени търговски вериги, трябваше да създаде по-силна такава. Оказа се обаче, че това не е точно така.
Самият Лампарт, притежава контролен пакет в Sears от 31%, според данни на FactSset. Дори и в процедура по фалит, Лапмарт продължава да инвестира в търговската верига, посредством притежавания от него хедфонд.
Днес стана ясно, че се водят преговори за предоставяне на заем на веригата от 300 милиона долара за преминаване през процеса на фалит, който би станал реалност в допълнение на кредит за същата сума, от инвестиционни банки.
Като част от банкрута си, 125-годишната търговска верига, ще затвори 142 магазина до края на тази година, като се очаква да започне ликвидационните продажби съвсем скоро.
Веригата все още разполага с близо 700 магазина, повечето от които са почти празни и никога не са посещавани от младите поколения.
Лампарт, също така изрази съжаление, че последните му опити да се достигне до споразумение с кредиторите и да се избегне банкрута, не са донесли резултат.
Как се стигната до банкрута?
И преди финансовата криза, търговската верига срещаше сериозна конкуренция от страна на други търговци, като Walmart. Когато дойде финансовата криза обаче, потребителите намалиха сериозно покупката на по-скъпи уреди, като на перални и сушилни.
В допълнение, потребителите започнаха все по-често да пазаруват онлайн и да избягват моловете, където са разположени магазините на Sears.
Магазини от по 14 000 кв. м. в търговските центрове, започнаха да изглеждат твърде големи и празни, в среда на постоянно намаляване на трафика от хора в американските молове и разцвета на онлайн-търговията.
И докато Walmart и другите големи търговски вериги започнаха да инвестират сериозно, за да се противопоставят на Amazon, Sears така и нямаше своя шанс, защото не разполагаше с достатъчно средства.
Последната година с печалба за веригата, бе далечната вече 2010-та.
За да може да преживява през последните десет години, търговската верига продаде някои от най-добрите си и печеливши марки, като обособи най-ценните си имоти в специален фонд за недвижима собственост.
Компанията има проблеми и с пенсионния фонд на 100 000 пенсионирани служителя, като към януари на тази година, недостигът на средства се изчислява на около 1.5 милиарда долара, според данни на FactSet.
Още по темата:
Финансовите пазари - 11 години след фалита на Lehman Brothers
Ако бяхте купили акции ден преди фалита на Lehman?
Amazon повиши минималното заплащане на работниците си!