Налице са много мнения от експерти, че най-лошото за щатските пазари тепърва предстои, или казано по друг начин – че понижението за пазарите не е приключило. Има разбира се и противоположни мнения, според които корекцията няма да продължи дълго.
На такова мнение е основателят на най-голямата брокерска компания в света - Interactive Brokers, Том Петерфи. Той казва, че скоро може да се променят „мечите нагласи“, заради един единствен фактор – кешът на клиентите му, който достига 50 милиарда долара. „Това е огромен кеш, който чака да се върне на пазара“, коментира още Петерфи.
Петерфи изрази несъгласието си с коментарите на президента Тръмп, който обвини политиката на Фед, като основна причина за наблюдаваната корекция на пазара.
Миналата седмица щатските индекси загубиха рекордни по размери стойности, след паническите разпродажби от страна на инвеститорите. Анализаторите обясниха това основно с повишението на лихвите от страна на Фед.
Централната банка на САЩ повиши нивото на лихвите три пъти през тази година, като все повече пазарни участници очаква това да се случи още веднъж до края на декември.
Според Петерфи обаче, фондовият пазар може добре да се съчетава с повишение на лихвите. Той е на мнение, че спад от още 2-3%, както и резултати от частичните избори в САЩ след месец, ще са достатъчни фактори, които да променят нагласите към пазара.
Разбира се, не всички анализатори са толкова позитивно настроени. Разпродажбите на щатските пазари само ще се влошават от тук нататък, смята Майк Уилсън, главен стратег за фондовите пазари в Morgan Stanley.
В писмо към клиентите на банката, Уилсън написа, че най-лошото за инвеститорите все още не е преминало.
„Продължаваме да вярваме, че сме в мечи пазар при глобалните рискови активи, предизвикан от намаляване на ликвидността и пик на ръста“, смята още Уилсън.
Според Уилсън обаче, сме в крайна фаза на мечия пазар. Той прогнозира спад още между 10% и 15%. Очакванията му са за нива на индекса S&P 500 от 2 600 пункта, или дори 2 500, ако нещата станат наистина „гадни“.
Още по темата:
Акциите губят 20 трилиона долара от стойността си?
Щатските индекси с нови рекорди - но не изпадайте в еуфория!
Защо щатските индекси ще са лоша инвестиция следващите години