След ръста от петък, китайските индекси продължиха с изключителното си представяне и през новата седмица. Днес основният китайски индекс добави над 4.5% към стойността си.
Акциите в Австралия обаче, регистрираха загуба, следствие на продължаващата политическа несигурност.
Шанхайсият основен индекс се повиши с 4.6% в късната си сесия и е на път към най-доброто си дневно представяне от март 2016-та година, което бе 4.26%. Индексът в Шенжен се повиши с 5.35%, няколко часа преди края на търговската борсова сесия.
Според пазарни наблюдатели, силното представяне на китайските акции, бе резултат от предприетите действия от правителството за подкрепа на пазара, след по-слабите от очакванията данни за ръста на БВП в страната.
Не липсва и известна доза скептицизъм, сред анализаторите, които изразяват тревога за пазара и припомнят, че когато правителствата подкрепят пазарите, това не свърша добре. Защото рано, или късно тази подкрепа се изтегля.
„В крайна сметка, фундаментът ще продължава да е основен двигател на пазарите“, коментира Васу Менън, вицепрезидент на OCBC Bank, цитиран от финансовото издание CNBC.
Според Менън, налице са признаци, че търговската война между Пекин и Вашингтон няма да свърши скоро.
„Въпреки, че е налице ръст днес, това не означава, че пазарът е променил посоката си и че ще продължи да расте. Не мисля, че това ще се случи“, коментира още Менън.
Доларовият индекс се търгува при нива от 95.663 следобед, засилвайки се от нива от под 95.50 предходната седмица. Японската йена се разменя при 112.59 йени за долар, спрямо най-ниските й стойности от 112.20 през изтеклата седмица.
Първият ден на новата седмица е изключително слабо наситен откъм ключови икономически данни. Той стартира с резултатите за индекса на бизнес активността в Япония, които се очакваше да отбележат ръст от 0.4% на месечна база през август месец на тази година.
Първите резултати от Европа ще дойдат от Гърция и ще са свързани с текущата сметка на страната. Следва М3 паричното предлагане в Полша.
От Северна Америка, реалност ще станат данните за продажбите на дребно в Канада.
Инвеститорите ще следят още аукциона за 10-годишните държавни ценни книжа във Великобритания, както и доклада на немската централна банка.
Денят е почивен за пазарите в Нова Зеландия.
Още по темата:
Какво да очакваме от щатските индекси след спада от октомври?
Щатските индекси с нови рекорди, но не изпадайте в еуфория
Ако бяхте купили ден преди фалита на Lehman...