Азиатските индекси се понижиха, следствие на растящото напрежение в световен мащаб, като основният южнокорейски индекс се понижи до най-ниската си стойност от март на 2017-та година насам.
След изключително силното повишение по време на предходните две борсови сесии, китайските индекси се понижиха, като шанхайският основен индекс загуби 1.4% от стойността си. Вчера показателят добави над 4.5% към стойността си.
Загуба от над 2% отбеляза и хонконгският Hang Seng. Южнокорейският Kospi се понижи с 2.4% в късната борсова сесия, като отбеляза най-ниската си стойност от над година и половина насам.
„Вчерашният ръст с 4.1% на шанхайският основен индекс изглежда, като да е бил повишение преди спад. Всякакъв род стимули от страна на Китай, трябва да се гледат не като положителна, а като негативна новина, защото сочат към забавяне на икономиката на страната, следствие на търговското напрежение“, според стратези в DBS Group Research, цитирани от CNBC.
Японският Nikkei 225 се понижи с 2.44%, докато Topix загуби 2.36% от стойността си. Все повече стават инвеститорите, които смятат, че моментът не е подходящ да се връщат към азиатските пазари.
„В краткосрочен план смятаме, че щатския долар все още твърде силен и лихвите в САЩ най-вероятно ще продължат да се повишават, както и че търговското напрежение в момента е твърде високо“, според Кхилем До, ръководител на звеното за инвестиции в Азия на Barings, в интервю за изданието CNBC.
„Смятам, че трябва да видим подобрение в тези три фактора, за да се върнем отново на пазарите в Азия“, допълни още експертът.
Австралийският индекс ASX 200 се понижи с 0.9%, воден от загубите на финансовия и енергийния сектор.
Загубите в Азия последваха тези на американските пазари в понеделник. Индексът на сините чипове Dow Jones се понижи със 126.93 пункта – до ниво от 25 317.41 пункта, докато широкият S&P 500 загуби 0.4% от стойността си и приключи при 2 755.88 пункта.
След затварянето обаче, фючърсите на основните индекси продължиха да се понижават, за да достигнат нива от 2 730 за S&P 500.
Цената на петрола върна част от спечеленото вчера, като се понижи с 0.38% до 79.53 долара за барел.
Още по темата:
Щатските индекси с нови рекорди, но не изпадайте в еуфория
Apple или Amazon - кой ще спечели битката?
Немските акции по-евтини от американските!