На днешното си заседание Европейската централна банка (ЕЦБ) очаквано запази лихвите без промяна и потвърди, че нетните покупки на активи ще приключат през декември 2018 г. Това става ясно от решение на ЕЦБ относно паричната политика, цитирано от CNBC.
Управителният съвет на ЕЦБ взе решение лихвеният процент по основните операции по рефинансиране и лихвените проценти по пределното кредитно улеснение и депозитното улеснение да останат непроменени – съответно 0.00%, 0.25% и -0.40%.
Управителният съвет очаква основните лихвени проценти на ЕЦБ да се задържат на сегашното си равнище най-малко за период, който включва и лятото на 2019 г., и във всеки случай толкова дълго, колкото е необходимо, за да се осигури по-нататъшно устойчиво доближаване на инфлацията до равнища под, но близо до 2% в средносрочен план.
Управителният съвет ще продължава да извършва нетни покупки по програмата за закупуване на активи с новия месечен темп от 15 млрд. евро до края на декември 2018 г. Управителният съвет очаква нетните покупки да приключат тогава, при условие че постъпващите данни потвърдят средносрочните предвиждания за инфлацията.
Управителният съвет възнамерява да реинвестира погашенията по главници на ценни книжа с настъпващ падеж, придобити по програмата за закупуване на активи, в продължителен период от време след края на нетните покупки на активи, и във всеки случай толкова дълго, колкото е необходимо, за да се поддържат благоприятни условия на ликвидност и значителна степен на нерестриктивност на паричната политика.
Припомняме, че още през юни централната банка очерта плановете си да прекрати мащабната си програма за изкупуване на облигации през декември 2018 г. и намекна, че лихвените проценти вероятно ще останат на настоящите ултраниски нива поне до лятото на 2019 г.
От протокола от предишната среща на ЕЦБ стана ясно, че банкерите от Европейската централна банка са обсъдили миналия месец дали да понижат оценката си за риска. Представителите на регулатора в крайна сметка са стигнали до заключението, че икономиката на региона показва достатъчна гъвкавост, за да могат рисковете да се разглеждат като балансирани, въпреки че според някои анализатори факторите, които стоят зад неотдавнашното забавяне не са временни, както се е смятало по-рано.
„Досега насоките на ЕЦБ относно бъдещето се фокусираха само върху момента на първото увеличение на лихвите, но когато лятото на 2019 г. приближи, регулаторът ще трябва да даде по-ясна насока за пазарите какво да очакват по отношение на това колко бързо ще нарастват лихвите в средносрочен план“, заяви Кристиян Тоедман, икономист в Dekabank във Франкфурт.
Италианската бюджетна криза е най-големият риск за икономиката на еврозоната към момента, тъй като доходността по италианските облигации се покачва, а официалните представители на Европейския съюз изразяват недоволството си от плановете за увеличаване на разходите.
„Политическата ситуация в Италия е най-големият риск за икономиката на еврозоната, но не е ясно какво може да направи ЕЦБ по въпроса“, коментира Асад Зангана, икономист в Schroder Investment Management в Лондон.
Според анализатори, напрежението на търговския фронт носи рискове по отношение на бъдещото развитие на икономиката в световен мащаб. Макар че еврозоната не е пряко засегната от конфликта между САЩ и Китай, то двустранните мита заплашват да разрушат световните вериги за доставки, да забавят темпа на разширяване на китайската икономика, като така може да пострада и търсенето по целия свят.
„Засега е разумно да се мисли, че лихвите ще се повишат през септември следващата година, но повишаването на доходите в еврозоната не успява да се трансформира в по-висока инфлация, а и все още не е напълно ясно как ще се отразят проблемите в търговията и Brexit“, коментират икономисти, анкетирани от "Блумбърг".
Още по темата:
Какво се очаква от ЕЦБ?
Инфлацията в еврозоната се ускори над целите
Инфлацията във Великобритания се ускорява до 2.5% за юли