Сривът на финансовите пазари, отне сериозна стойност от активите. Сега ще се обърнем към едно сравнение между случващото се у нас и на международните пазари.
Доскоро, индексът на сините чипове SOFIX бе в топ 10 сред най-зле представящите се индекси от началото на годината. Това обаче, се промени, след изключително лошия октомври за фондовите борси по света.
Китайските индекси трайно са окупирали първите места по загуби, с понижения от по над 30%.
Следват Гърция, Дубай и Турция, с понижение на основните си индекси от по над 18% за посочения период. От началото на годината SOFIX е загубил 11.6%, а от върха си за периода – 16.91%. И по двата показателя обаче, индексът ни вече не се класира в топ 10 по понижение, в световен мащаб.
Сега ще направим едно сравнение между финансовите съотношения, при които се търгува SOFIX и тези на два от водещите световни индекси в света – щатския S&P 500 и немския DAX 30, след корекцията.
Първо обаче, колко дълбока бе корекцията за другите два индекса, отвъд SOFIX. Широкият S&P 500 се търгува с почти без промяна спрямо началото на годината, докато немският DAX е загубил 13.1%, или доста съпоставима загуба с тази на родния бенчмарк.
Двидентната доходност между трите индекса е най-висока при немския DAX. Тя е при средно ниво от 2.67%, при около 1-1.5% за SOFIX и 1.97% за широкия индекс S&P 500. Ето как изглеждат 10-те немски компании изплащащи най-висок дивидент, съпоставен с цената на акциите им:
По отношение на финансовия показател цена-печалба ситуацията изглежда следната. Най-ниско е съотношението при родния SOFIX. То е при нива от малко над 10. За сравнение съотношението при индекса DAX e около 17, докато при широкия S&P 500 – 22.1.
При ръста на печалбите лидер е S&P 500, което до голяма степен предопределя и по-доброто представяне на индекса от началото на годината. По последни данни печалбите на компаниите от широкия индекс растат със средни годишни темпове от около 19%.
За сравнение, ръстът на печалбите на компаниите от SOFIX е около 10%, съпоставим до голяма степен с този на компаниите от DAX.
На борсите обаче, се търгуват очаквания. А те са за по-нататъшно повишение на печалбите от 10% за компаниите от широкия индекс S&P 500, което да доведе до съотношение цена-прогнозирани печалби от около 16.
Ако екстраполираме ръста на печалбите на SOFIX и за следващата година от 10%, то съотношението цена-прогнозирана печалба на индекса на сините чипове би се понижило под 10. За немските компании липсват прогнози за следващата година, но също може да се очаква повишение между 5 и 10%. Това най-вероятно ще запази отново съотношението на немския DAX по средата между това на SOFIX и широкия щатски индекс.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции, или индекси на фондовите пазариОще по темата:
SOFIX vs S&P 500
Защо да инвестирате на БФБ - за защита от срив на международните пазари!
Загубеното десетилетие на БФБ
Кои компании от SOFIX поевтиняха най-много от върха си?