Широкият щатски индекс S&P 500 официално все още не е във фаза на корекция, или понижение от над 10% от наскорошен връх. Той е загубил около 7% от рекордната си стойност на 20-ти септември. Въпреки това обаче, повечето сектори и компоненти на индекса са в корекция, а много дори в „мечи пазар“, предупреждават експерти.
Опасенията от търговската война и забавянето на китайската икономика в среда на повишение на лихвите от страна на Фед, изплашиха сериозно инвеститорите.
На нюйоркската фондова борса 1 256 компании достигнаха годишни минимуми, като едва 21 регистрираха нови върхове. Това е тренд подобен на този при разпродажбите от 10-ти и 11-те октомври, когато индексът S&P 500 загуби около 5% от стойността си.
И докато индексът се очаква да се понижи с 10%, за да навлезе във фаза на корекция, три четвърти от компаниите от S&P 500 вече са загубили 10%, или повече от върховете си, сочи още статистиката.
Около 353 от компонентите на широкия индекс са загубили над 10% от върховете си. От тях 179 са се понижили с 20% или повече, с което са навлезли в дефиницията за мечи пазар.
До голяма степен слабото понижение на индекса се предопределя от поддържането на акциите на няколко от най-големите компании. Например книжата на Apple, с пазарна капитализация от 1 трилион долара, са поевтинели едва с 4.6% от историческия си рекорд на 3-ти октомври. Това съдейства до голяма степен S&P 500 все още да не е във фаза на корекция.
Най-зле, по време на текущата корекция, се е представял индексът следящ суровините. Той е загубил 19% от годишния си връх, докато енергийните компании, са поевтинели едва с 5%.
Най-дълбоко в „мечи пазар“ са акциите на Wynn Resorts Ltd и Western Digital Corp, като и двете компании са със сериозна експозиция към Китай.
Фед едва ли ще прибегне до спасяването на фондовите пазари този път, предвид на опасността от повишение на инфлацията, според стратези от щатската инвестиционна банка Morgan Stanley.
„Фед и останалите централни банки от развитите пазари са в различна фундаментална фаза, в сравнение с 2010-2017-та година. Това намалява възможностите централните банки да не звучат толкова агресивни“, според Андрю Шийтс, анализатор от финансовата институция.
Това е една от причините, поради които от Morgan Stanley все още не препоръчват на инвеститорите да купуват щатски акции, въпреки сериозното понижение на широкия индекс S&P 500 този месец.
От банката се опасяват, че ще видим още едни последни разпродажби на щатските пазари, преди индексите да се стабилизират.
В допълнение, анализаторите виждат по-нататъшни трудности през 2019-та година.
Още по темата:
Щатските индекси с нови рекорди - но не изпадайте в еуфория!
Защо щатските индекси ще са лоша инвестиция следващите години
Тази лихвена крива вещае сериозни проблеми за щатските инвеститори