Тенденциите на пазара на недвижими имоти в САЩ правят така, че американците да пребивават рекордно дълго време в имотите си. Това е съществена промяна на значителната мобилност, през последните няколко десетилетия.
Въз основа на данните за продажбите на съществуващи имоти през третото тримесечие на тази година, излиза, че средното американско семейство живее 8.23 години в имота си, според данни на Attom Data Solutions.
Това е почти двойно повече от времето, когато е започнала статистиката на консултантската компания през далечната вече 2000 година.
Причините за увеличаване на броя на годините на пребиваване в един имот са имотната криза от преди десет години и последствията от нея за жилищния пазар, смята Дардън Бломист, говорител на компанията Attom.
Към второто тримесечие на тази година, все още 2.2 милиона собственици на имоти са с ипотеки по-големи от стойността на имотите им, според данни на CoreLogic.
Други 550 000 американци притежават имот, който е с 5%, или по-малко скъп от стойността на ипотечния им кредит, което означава, че при потенциалната му продажба и след приспадането на таксите и комисионите по това, за тях няма да остане нищо.
Изтъняването на пазара на имоти и пониженото предлагане, след ръста в цените, прави така, че много от собствениците да се притесняват да го продадат, заради опасенията, че няма да намерят подходящ и достъпен имот след това.
Някои потребители, са „заключили лихвените нива“ по техните ипотеки и не желаят да харчат повече за финансиране на нова покупка и в среда на ръст на лихвите по кредитите в страната.
Деветте дестинации с най-дълга собственост, сред големите градове в САЩ, са разположени в щатовете Кънектикът и Масачузетс, следвани от Калифорния. На противоположния фронт са Оклахома Сити, Денвър и Колорадо, където американците се задържат най-кратко, като собственици на имоти.
Още по темата:
Прегрява ли имотният пазар?
Акции или имоти - коя е била по-добрата инвестиционна алтернатива?
Наем, или покупка на имоти - кое е финансово по-изгодно?