Случващото се на Уолстрийт наподобява дълго пътуване с кола, при което децата постоянно питат - „Стигнахме ли вече?“. В случая, въпросът е – приключи ли спадът на щатските индекси?
Повод за надежди дава фактът, че щатските индекси възстановиха част от загубите си през последните два дни. Индексът на сините чипове Dow Jones добави 673 пункта за два дни, след рязката си обезценка преди това.
Повишението на индексите на Уолстрийт ги отдалечиха от територията на корекция, за каквато се говори при спад с повече от 10% от върха.
Истината е, че в момента няма консенсус за това, което предстои за американските акции, които бяха сериозно разпродадени през октомври.
Надеждите са, че след силните разпродажби през десетия месец на годината, най-лошото може да е отминало.
Щатските индекси достигнаха в началото на седмицата свръхпродадени територии. Едва 11% от акциите от широкия индекс S&P 500 се търгуват над 50-дневните си средни пълзящи величини, което е изключително нисък процент.
И последните два дни, станахме свидетели на известно възстановяване. С по близо 1% се повишиха широкия индекс S&P 500 и Dow Jones вчера.
Подобни периоди на възстановяване, след достигане на крайно разпродадени нива на техническите индикатори, не са нетипични. След подобни екстремуми, индексите са носили средна възвръщаемост от 22.7% през следващата година, като положителен доход са реализирани в 93% от случаите.
Ралито от последните два дни стана реалност след резултатите на социалната мрежа Facebook. Като цяло те бяха разнопосочни, но след силното понижение на цената на акциите на компанията, загубили над 30% от върха си, инвеститорите ги подкрепиха. А пазарът прие това, като положителен знак, след сериозния спад през миналия месец, който вече е в историята.
И все пак... Инвеститорите трябва да имат предвид, че може да станем свидетели на „скока на мъртвата котка“.
Това е ситуацията, при която индексите се повишават след дълъг спад, само за да възстановят загубите си с пълна сила и до нови дъна след това.
Като пример, можем да посочим случилото се през 2008-ма година. След спад през януари и достигане до екстремни нива на разпродажби, индексите се повишиха с 13% от януари до май, само за да отчетат по-нататъшни загуби през останалата част на годината.
Още по темата:
Немските акции по-евтини от американските
В какво да инвестирате при нова финансова криза?
От къде ще тръгне следващата финансова криза?