Теодор Минчев
Понеделник
Първият ден на новата седмица няма да е особено наситен на ключови икономически данни. Той стартира с резултатите за индекса на бизнес активността в Австралия, възлязъл на 51.1 пункта, или под очакванията за 53.5 пункта.
Последваха данни за индекса на цените на стоките в Нова Зеландия, понижил се с 2.4%, или отново с повече от очакванията за спад от 1.3% през октомври.
Рано сутринта бяха изнесени още ключови данни от Китай. Индекса на бизнес активността за сектора на услугите възлезе на 50.8 пункта, или под очакванията за 52.9 пункта.
Точно в 9 часа бяха оповестени данните за индекса на производствените цени в Турция. Той отчете ръст от 45.01% през октомври на годишна база.
Далеч по-важните данни за инфлацията в южната ни съседка, показаха повишение от 25.24%, което бе над очакванията за инфлация в размер на 24.5%.
Инвеститорите ще очакват още данните за промяната в броя на безработните в Испания, както и потребителското доверие в страната. Подобрение през октомври се очаква и по двата показателя.
Индекса на бизнес активността в сектора на услугите във Великобритания, ще бъде изнесен половин час преди обяд. По същото време, инвеститорите ще следят и за индекса на инвеститорското доверие на Sentix за ноември.
Единствените по-съществени данни от САЩ ще са свързани с индекса на бизнес активността в непроизводствения сектор на ISM.
Вторник
Вторник стартира с потребителските разходи на домакинствата в Япония и продажбите на BRC във Великобритания за октомври на годишна база.
Най-значимото събития от азиатската сесия обаче ще бъде решението на австралийската централна банка относно лихвите. Те се очаква да бъдат запазени при текущите им нива от 1.5% на годишна база.
Първите данни от Европа ще дойдат от Германия и ще са свързани с фабричните поръчки за септември.
Целият ден, ще мине под знака на данните за индекса на бизнес активността. Резултати за него, ще бъдат изнесе в – Русия, Испания, Италия, Франция, Германия, еврозоната.
Точно по обяд от еврозоната ще видим индекса на производствените цени.
Първите резултати от Северна Америка ще дойдат от Канада и ще са свързани с разрешителните за строеж.
Малко преди 16:00 часа, инвеститорското внимание ще е насочено към доклада от Червената книга в САЩ и потребителското доверие в Мексико.
Късно вечерта, от Нова Зеландия ще станат реалност резултатите за равнището на безработица и промяната в броя на заетите.
Сряда
Средата на седмицата стартира с резултатите за средните месечни доходи в Япония и инфлационните очаквания в Нова Зеландия. Рано сутринта, инвеститорите ще следят за прогнозния индекс на водещите и съвпадащите индикатори в страната на „Изгряващото слънце“.
Първите данни от Европа, ще дойдат от Германия, във връзка с индустриалното производство. Данни за индустриалното и промишленото производство ще станат реалност и от Норвегия.
Инвеститорите ще следят за продажбите на дребно в Италия и еврозоната – съответно час преди обяд и по обяд.
В 13:00 часа реалност ще стане решението на полската централна банка относно лихвите, като късно вечерта – два часа преди обяд, същото ще направи и централната банка на Нова Зеландия.
По-късно през деня, инвеститорите ще следят и за запасите на петрол и петролни продукти в САЩ, в светлината на наложените от началото на тази седмица санкции върху Иран.
Четвъртък
Предпоследният ден на седмицата ще стартира с данни за Япония. Ще бъдат изнесени резултатите за машинните поръчки за септември на месечна и на годишна база.
Рано сутринта ще видим и индекса на цените на жилищата във Великобритания на RICS.
Със сериозна тежест ще са и резултатите за вноса, износа и търговския баланс на Китай за октомври, в светлината на бушуващото търговско напрежение.
Първите данни от Европа ще дойдат от Швейцария и ще са свързани с нивото на безработица в страната. Те ще са последвани от резултатите за вноса, износа и търговския баланс на най-голямата европейска икономика – немската.
Следват резултатите за текущата сметка и търговския баланс на Франция. Инвеститорите ще следят още данните за индустриалното производство в Испания – час преди обяд.
Първите данни от Северна Америка ще дойдат от Канада – за началното жилищно строителство и индекса на цените на новите жилища в страната. По същото време ще видим и първоначалните молби за помощи за безработица в САЩ.
Най-значимото събитие на деня, а може би и на седмицата ще е решението на Фед относно лихвите.
Петък
Последният ден на седмицата ще стартира с данните за М2 и М3 парично предлагане в Япония.
Следват инвестиционните и ипотечни заеми в Австралия и индекса на производствените цени в Китай за септември.
Първите данни от Европа ще дойдат от Норвегия и ще са свързани с инфлацията в страната. Инвеститорите ще следят още за индустриалното производство във Франция.
Половин час преди обяд, ще станем свидетели на ключови данни от Великобритания. Те ще са свързани с – индустриалното и промишленото производство, индекса за сектора на услугите, търговския баланс и стоковия търговски баланс, прогнозни бизнес инвестиции, както и прогнозния БВП на страната.
От САЩ реалност ще станат данните за индекса на производствените цени и прогнозата за потребителското доверие на Мичиганския университет.