Докладът за печалбата за третото тримесечие на Berkshire Hathaway, публикуван през уикенда, показа освен здравословен ръст от 8% в оперативните приходи преди данъци, но и обратно изкупуване на собствени акции.
През тримесечието Бъфет е купил обратно акции на стойност 928 милиона долара, на цена от 311 хиляди долара за акция клас А.
И докато това, далеч не е толкова нетипично за останалите щатски компании, определено за Уорън Бъфет е голяма рядкост.
Защо това обратно изкупуване е значително събитие?Първо, защото става въпрос за гениалния Уорън Бъфет. В светлината на своята изключителна история всеки път, когато Бъфет насочи вниманието си към акциите на определена компания, то тя е привличала вниманието на цялата инвестиционна общност.
Второ, можем да сме сигурни, че Бъфет не купува обратно акциите си, за да "покаже подкрепа", по подобие на много от мениджърите на водещи компании.
Щом Бъфет купува собствените си акции, то това означава две неща - те са подценени според него и второ - не вижда по-добри инвестиционни алтернативи на пазара за рекордния си държан кеш (което не е особено добър вариант за инвеститорите).
Трето - обратното изкупуване е забележително, защото такова е изключително рядко. Правено е само още веднъж, откакто Бъфет е начело на фонда - през 2011-2012-та година, при цена на акциите от 131 000 долара за брой. Последвалите фонда инвеститори, купили акции на Berkshire тогава, са реализирали забележителната доходност от 70% през следващите две години.
И накрая, но не на последно място, обратното изкупуване е важно, заради цената, която Бъфет е готов да плати - от години плановете за обратно изкупуване на акции, са ограничени при съотношение не повече от 1.2 пъти от балансовата стойност.
През юли обаче фондът обяви нова политика: "обратното изкупуване може да е по всяко време, когато Уорън Бъфет, председател на Berkshire и главен изпълнителен директор, както и Чарли Мънгер, заместник-председател на Berkshire, сметнат, че цената на обратното изкупуване е под вътрешната стойност на Berkshire."
Фактът, че Бъфет е придобивал акции на собствения си фонд при съотношение 1.4х счетоводната стойност, означава, че вижда добри перспективи пред акциите на управляваното от него дружество. Явно Бъфет и Мънгър са убедени, че акциите на холдинга струват далеч над нивата от 311 000 долара, при които са ги купували.
Berkshire притежава концентрирано портфолио от сини чипове, най-големите компании от които включват имената на: Apple, Wells Fargo, Coca-Cola, Bank of America, Kraft Heinz и American Express.
Компаниите на Berkshire изцяло оперират в застрахователната, комунална, железопътна, производствената, търговската и сервизната промишленост.
Още по темата:
Защо Уорън Бъфет инвестира в акции на Apple?
В кои компании от SOFIX инвестира Уорън Бъфет?
Уорън Бъфет обясни защо избягва търговията с биткойн