Доходността по 2-годишните щатски държавни облигации, достигна до най-високото си ниво от юни 2008 г., след като Федералният резерв (Фед) запази нивото на лихвите вчера в рамките на между 2 и 2.25%. От там не дадоха знак, че ще променят политиката си по отношение на лихвите, което се прие като потвърждение на очакванията за декемврийското им повишение.
Това се случва, въпреки неотдавнашните сътресения на финансовите пазари. През октомври основните щатски индекси загубиха близо 10% от стойността си.
Четвъртото за тази година повишение на лихвите, което може да стане реалност през последния месец на годината, ще бъде възможно благодарение на ускорения ръст на икономиката, добрите условия на пазара на труда и инфлацията, достигаща целените 2%.
Доходността по 10-годишните държавни облигации се повиши до около 3.239%, а тази по 30-годишните ценни книжа - се понижи до 3.435%. Лихвите по двугодишните облигации достигнаха най-високото си ниво от 10 години насам - при 2.973%.
Федералният резерв обаче отбеляза, че разходите на домакинствата "продължават да нарастват силно, докато растежът на бизнес фиксираните инвестиции се забави от ускорените си темпове, в сравнение с по-рано през годината".
Все повече стават анализаторите, които изразяват опасения от плоския наклон при лихвената крива (ситуацията при която дългосрочните лихви са почти равни на краткосрочните такива). Тази крива, отразява мнението на инвестиционната общност, че икономическият ръст и инфлацията няма да са трайно явление и ще се понижат с времето.
Не случайно анализатори и инвеститори изразяват постоянни опасения, че тази лихвена крива, е сериозен повод за притеснения и тревоги за фондовите пазари.
„Ръководителят на Фед - Джером Пауъл е бичи настроен за щатската икономика, но ние се опасяваме, че той е прекалено бичи настроен, предвид на темповете на повишение на лихвите", смята Джордж Руснак ръководител на звеното за инвестиции в инструменти с фиксиран доход в Wells Fargo, цитиран от финансовото издание CNBC.
Напълно е възможно, твърде агресивен Фед да доведе до забавяне на ръста на щатската икономика, смята още Руснак.
Защо наклонът в лихвената крива намалява?
Най-просто казано, защото повишението на лихвите въздейства в много по-голяма степен за повишение на краткосрочните лихви, или тези по 2-годишните облигации. В същото време, дългосрочните лихви се повишават с далеч по-слаби темпове.
В миналото, включително и преди Голямата Депресия от 2007-2009-та година, обърната лихвена крива - при която дългосрочните лихви се понижават под краткосрочните, е била надежден прогнозен индикатор за рецесия. Всъщност такова обръщане в лихвената крива е прогнозирало всяка рецесия от 1950-та година насам.
А лагът между настъпването на рецесия и обръщане на лихвената крива е бил различен и е варирал между шест месеца и една година.
И макар все още лихвеният пазар да не е при отрицателен лихвен наклон, сериозно понижение на наклона между двата типа лихви, само по себе си е тревожен индикатор.
Щатската лихвена крива е най-плоска от около 10 години - с други думи, от началото на кредитната криза в САЩ. Разликата между двугодишните и 10-годишните облигации се понижи до едва 0.26% в момента, или най-малката разлика от август 2007-ма година насам.
Още по темата:
Доларът получи подкрепа от Фед
Ще запази ли Фед лихвите?
Какво ще се случи, когато Фед повиши лихвите?