Петролът регистрира в края на миналата седмица десетото си поредно понижение, като навлезе в мечи пазар. Може би по-същественият въпрос обаче е - какво говори поевтиняването на петрола за фондовите пазари и икономиката като цяло?
Спадът в цената на петрола става реалност точно в момент, когато инвеститорите сметнаха, че най-лошото за пазарите е отминало, след един ужасен октомври.
Сега, фючърсите на петрола се търгуват с 20% под най-високите си стойности. Проблемът обаче не е толкова в поевтиняването на суровината, колкото в нейния темп. Той се случва в среда на въвеждане на санкции срещу Иран.
И докато 100 долара за барел петрол, изглеждаха напълно възможно алтернатива до края на тази година, само преди няколко месеца, тази възможност изглежда вече почти невъзможна.
Петролът загуби близо 5% от стойността си миналата седмица. Рано тази сутрин щатският суров петрол върна част от загубеното и се продава при нива от 60.90 долара на международните стокови пазари. В петък суровината се понижи до най-ниски стойности от 59.50 долара за барел.
Десетото поредно дневно поевтиняване на петрола съвпадна с най-дългия спад на "черното злато" от 1984 г. насам.
Най-важният въпрос в момента е следния: Какво наистина означава спадът на петрола?Това е въпрос, на който Ив Ламоре, президент на фирмата за макроикономическо проучване Lamoureux & Co., се опита да отговори.
"Често големи месечни движения на петрола надолу предвещават нещо по-зловещо", пише той на 1 ноември. "Повечето пазарни наблюдатели смятат, че видяхме достатъчно понижение при акциите, за да се оформи дъно. Поради това, пазарът се върна нагоре и се оттласна от дъната си от октомври, насочвайки се отново към историческите си върхове."
Има нещо, което инвеститорите трябва да знаят, що се отнася до петрола: стоката често се използва като измерител на икономическото здраве. Цените на петрола функционират като жизненоважна сила на добре функциониращ глобален пазар, припомня още експертът.
Малкото пазарни участници обаче, смятат, че сегашният спад на суровия петрол е отражение на световна икономическа слабост и предшественик на нещо по-злокобно, като рецесия.
"Мисля, че спадът в петрола е свързан по-скоро с 1 милион барела иранския петрол, който не се очакваше да бъде на пазара, но сега трябва да бъде включен в уравнението на доставките", каза Крис Закарели, главен инвестиционен директор, на Indipendent Advisor Alliance.
Според експерта, спадът в цената на суровия петрол не е задължително да съответства на паралелния спад на акциите. Единствената точка през последните 20 години, където спадът на петрола и акциите се пресякоха бе в разгара на финансовата криза от 2008-ма година.
Има дори аргумент - че намаляването на цените на петрола може действително да помогне за облекчаване на инфлационния натиск върху нововъзникващите пазари, както и на големите развити икономики.
Според Ламоре, който през лятото заяви, че преминава към пари в брой, спадът на петрола може да е резултат от продажбите на хеджфондове и да катализира по-нататъшен спад в цените на акциите.
Още по темата:
Петролът навлезе в мечи пазар
САЩ позволи на 8 държави да внасят ирански петрол
Нарасналите запаси смъкнаха цената на петрола