Теодор Минчев
За разлика от повечето инвеститори, които "плачат", когато индексите падат, гениалният Уорън Бъфет се радва. Както той не веднъж и два пъти е заявявал в свои интервюта, на корекциите на пазарите трябва да се гледа, като на добра възможност за покупки.
И какъв по-добър момент от настоящия за "Оракулът от Омаха", да попълва позицията си в най-голямата по пазарна капитализация компания в света - Apple.
Акциите на щатския производител на iPhone отбелязаха сериозно връщане от най-високите си нива, след разочароващи тримесечни резултати и отказ да публикуват в бъдеще детайлна информация относно своите продажби на хардуерни устройства.
Книжата на компанията се понижиха от най-високите си стойности в историята от 233 долара, до 194 долара, по последни данни. Или акциите на Apple са отстъпили с близо 17% от върха си, като са на крачка от това да навлязат в "меча територия", за която ще се говори след загуба по-голяма от 20%. За сравнение индексът S&P 500 е отстъпил с под 10% от историческите си върхове през септември.
Поевтиняването на акциите направиха така, че тя да загуби статута си на първата трилионна компания, след като по последни данни пазарната й капитализация е в размер на 920 милиарда долара. Трябва да се има предвид, че именно при подобна капитализация, Бъфет за последно обяви, че е купувал акции не Apple.
Така че напълно е възможно, той да продължи да купува при настоящите нива на цени на книжата на компанията, в която явно той вярва безрезервно. Тази му вяра, направи така, че той да купи нови 110 милиона акции на Apple през последната една година, с което тя вече е позицията с най-голям дял от портфейла му - в размер на близо 22%.
Интересен е фактът, че Бъфет не е притежавал акции на Apple през 2011-та година, въпреки че още тогава „Оракулът от Омаха“ определя компанията като „феноменална“.
Според изчисленията на изданието GuruFocus, Бъфет е реализирал средна доходност от около 30% от първата си покупка на акции на Apple през март 2016-та година.
Всъщност, ако следим инвестицията на Бъфет в Apple и повишението на тази инвестиция, то всичко изглежда много логично. Отдавна акциите на компанията отговарят на изискванията на гениалния инвеститор за компания, за да насочва средства към нея.
На какви изисквания трябва да отговаря една компания, за да е част от инвестиционния портфейл на Бъфет?
Бъфет казва, че една компания трябва да „може да се управлява успешно, дори и от нашия племенник-идиот“. Тоест тя трябва да е водеща в отрасъла си, а продуктите й да не могат лесно да се заменят от конкурентни.
Тук има съвпадение. Бизнесът на Apple, до голяма степен благодарение на операционната й система iOS и цялата изградена микросреда, е уникален по своя характер, като никой не може да замести продуктите и услугите на компанията (без да се жертва от софтуерната среда).
В допълнение, мениджмънта на компанията е доказал до момента, че успява да преведе компанията и през трудни моменти, каквито не веднъж е имало дори в „новата история на Apple”, след гениалния Стив Джобс.
Бъфет търси компании предоставящи на инвеститорите дълга и продължителна възвръщаемост на собствения капитала (ROE). Колкото по-високо е това съотношение, толкова по-добре, смята гениалният инвеститор.
Трябва да отбележим, че съотношението ROE на Apple, при ниво от 49.4%, към момента, което е едно от най-високите сред големите щатски компании и е близо три пъти повече от препоръчваното от Бъфет 15%.
Още един бонус – възвръщаемостта на активите на Apple е 11.96%, ниво нетипично високо за най-голямата по пазарна капитализация компания в света, каквато е разглежданата…
Бъфет търси компании с добър маржин на печалбата. Особено позитивен сигнал е, когато този маржин се е задържал висок през последните години.
Маржинът на печалбите на Apple е при ниво от 22.41%. Това е един изключителен маржин, който макар и леко понижаващ се през последните години, се запазва при много високи нива, на които всички останали голeми компании биха завидели.
Apple разполага с наличен кеш в размер на близо 66.3 милиарда долара, така че задлъжнялостта й от 114.5 милиарда не се приема като особено голям проблем. Известно е, че Бъфет не харесва акции на крайно задлъжнели компании.
В допълнение като бонуси са рекордният кеш, с които разполага компанията, както и фактът, че тя започва да го връща на акционерите посредством изплащания дивидент и рекордната програма за обратно изкупуване на акции.
И накрая, но не последно място, трябва да отбележим изключително приличните съотношения цена-печалба, при които се търгуват акциите на Apple. Текущото съотношение е 17.59, а бъдещото (въз основа на прогнозираната печалба за следващата година) - едва 13.04.
Вижте още:
С какво ще зарадва потребителите си Apple?
Лоши резултати изпратиха акциите на Apple надолу със 7%
В кои компании от SOFIX би инвестирал Уорън Бъфет?