Цената на петрола отбеляза 11-ти пореден спад, нещо което не се е случвало от много години насам. Сривът на фондовите пазари през октомври, в съчетание се уверението на Саудитска Арабия, че ще компенсира загубения ирански петрол, до голяма степен съдействаха за ръста.
Петролът навлезе в мечи пазар, или регистрира понижение от над 20% от наскорошния си връх. Сега обаче, инвеститори и анализатори се питат - колко още надолу за ценната суровина.
Спадът от 10 поредни сесии до вчера, бе най-дългата губеща серия от 18-ти до 31-ви юли на 1984-та година, според данни на Dow Jones. След днешната загуба обаче, понижението на суровината вече е 11 сесии, или най-много от 1983-та година.
Какво стои зад поевтиняването на петрола?Увеличаването на производството от страна на САЩ и облекчаването на санкциите срещу Иран по отношение на износа към осем страни, доведе до силното поевтиняване на петрола на международните пазари.
Всъщност, само преди пет седмици петролните фючърси на "черното злато" бяха при най-високите си нива от няколко години насам, като се говореше много често за нива от 100 долара за барел.
В понеделник президентът Доналд Тръмп изрази своето неодобрение относно възможното намаляване на производството от страна на Саудитска Арабия, като заяви: "Да се надяваме, че Саудитска Арабия и ОПЕК няма да намалят производството на петрол", добавяйки, че "цените на петрола трябва да бъдат много по-ниски на базата на предлагането!"
Не всички обаче, са толкова убедени, че понижението в цената на петрола ще продължи в дългосрочен план. Международната енергийна агенция заяви във вторник, че през следващите няколко години ще има силен ръст на търсенето на петрол, дължащ се на растящите нужди на промишлеността, авиацията и нефтохимическата промишленост
Но Фатих Бирол, заяви пред CNBC, че поради сегашния нисък брой нови одобрени сондажни проекти в страни като Саудитска Арабия или Русия, светът може да очаква срив на предлагането от средата на 2020-та година.
Икономистът каза, че докато някои посочват способността на шистовото производство на петрол в САЩ да компенсира разликата, тази теория ще бъде тествана между 2020 и 2025 г., а САЩ ще трябва да добавят повече от 10 милиона барела на ден.
"С други думи, САЩ трябва да добавят една единствена Русия през седем години, за да избегне сериозен недостиг на пазарите", каза Бирол преди да добави: "Може да се случи, но това би било малко чудо".
Международната енергийна агенция прогнозира в годишния си доклад, публикуван във вторник, че потреблението на енергия ще нарасне с повече от една четвърт между 2017 и 2040 г. Тази цифра се удвоява, ако няма подобрение спрямо сегашните нива на енергийна ефективност.
В близко бъдеще обаче опасенията за свръхпредлагане доведоха до съществен спад в цената на петрола.
Още по темата:
Петролът поевтинява - Тръмп призова Саудитска Арабия да не намаля производството
Никой не контролира върнатите некачествени горива
Нова проверка на цените на бензина и дизела започва КЗК