Миналата седмица щатският долар затвори по-ниско спрямо кошница от основните валути. Това обаче, не бе обикновена слабост за "зелените пари". От техническа гледна точка, бяха дадени сигнали за по-сериозни разпродажби, а ако спадът на щатския долар продължи и през тази седмица, то можем да видим по-нататъшни загуби през следващите две-три седмици.
Традиционно е схващането, че техническия анализ предхожда фундаменталния. В случая с поевтиняването на щатския долар обаче и двата типа анализа, сочат към потенциални проблеми за американската валута.
Миналата седмица доларовият индекс се понижи с 0.4% до ниво от 96.33 пункта.
През последната година силата на щатската валута се обясняваше с различията в монетарните политики на Фед и останалите централни банки по света.
Фед повиши лихвите три пъти, само през тази година, като се готви за още едно повишение в края на годината. В същото време останалите централни банки, все още предприемат мерки за понижение на монетарните си стимули.
С други думи, повишаването на лихвите в САЩ в момент, когато няколко централни банки все още държат лихвени проценти при исторически най-ниски нива, направиха долара изключително желан актив.
Също така понякога доларът се третира като "убежище в периоди на несигурност". Именно този статут съдейства за поскъпването на щатската валута, в резултат на търговската война между САЩ и Китай, която все още изглежда далеч от разрешима. Нестабилността на фондовите пазари през октомври, неяснотата покрай БРЕКЗИТ и бюджетните проблеми в Италия, също накараха инвеститорите да потърсят спасение в зелените пари.
В началото на миналата седмица щатският долар достигна 16-месечен връх. Този ход се случи без сериозна поддръжка и големи покупки, защото инвеститорите бяха свикнали със скъпата щатска валута.
Опасения за по-нататъшно разрастване на търговското напрежение между САЩ и Китай и несигурността покрай междинните избори в САЩ, съдействаха за ръста на американския долар. Също така се очаква Фед да повиши лихвите с 25 базисни пункта на срещата си през декември. Вероятността за това, се оценява на 75% според пазарните фючърси.
Въпреки всички тези подкрепящи фактори, доларовият индекс изглежда, като да формира потенциален връх, на база на цена на затваряне през миналата седмица. Динамиката на графиката сочи, че потенциалните продажби на долари, са по-големи от покупките, на текущите ценови равнища.
Три фактора довели до натиск на щатския долар миналата седмица.
Индексът на долара започна да расте в понеделник, но много инвеститори приеха това, като добра възможност да закриват дългите си позиции и да "прибират печалби".
Във вторник доларовият индекс завърши по-ниско, в сравнение с предходния ден. В сряда продажбите на долари се засили. Факторът, който съдейства за поевтиняването на американския долар бяха данните за инфлацията, които посочиха, че тя може и да не "прегрява". Правителството съобщи, че потребителските цени в САЩ се увеличават най-много през деветте месеца до октомври. Докладът показва, че ръстът в цените се предопределя от поскъпването на горивата и наемите.
Това допълнително подкрепи идеята, че постоянно нарастващата инфлация вероятно ще запази предначертания път от Федералния резерв към повишение на лихвите през декември.
Въпреки тези потенциално позитивни новини, доларът завърши по-ниско. Причината за това беше, че новината вече бе заложена в нивата на търговия на долара. В допълнение, петролът поевтиня сериозно от най-високите си нива и навлезе в "мечи пазар". А това се очаква да забави сериозно ръста на цените през следващите месеци.
Фактор номер две, довел до поевтиняването на долара - бе изказването на Джером Пауъл. Той заяви, че икономиката се представя добре, но вижда потенциални рискове. Тези рискова, са предимно пред световния ръст и намаляващите позитивни ефекти от данъчните облекчения.
В петък доларовият индекс се понижи още. Съдействие за това оказа предупреждението на заместник-председателят на ФЕД - Ричард Кларида относно глобалния ръст. Кларида заяви, че Федералният резерв се приближава до неутрални нива и че има "някои доказателства", че световната икономика се забавя.
Още по темата:
MS очаква доларът да спре да поскъпва
Паундът пада след БРЕКЗИТ
Доларът слезе от 16-месечния си връх