Сривът при криптовалутите продължава с пълна сила. Днес, водещите дигитални монети продължиха да се обезценяват, след спада си от края на миналата седмица. Етериумът поевтиня с нови близо 10% и вече се търгува при нива под 160 долара за монета.
Биткойнът загуби 4.7% от стойността си, до нива от 5 350 долара, а рипълът поевтиня с 6.2% до ниво от 0.479 долара за монета, според данни на coinmarketcap.com.
Сумарната капитализация на всички криптовалути, вече е трайно под 200 милиарда долара, като възлиза на 173.2 милиарда долара.
Сериозни загуби отбелязаха и по-малките алткойни, като с над 10% се понижиха дигитални монети като - кардано, монеро, трон, йота, даш, зеткеш и др.
Какво предизвика безпрецедентното поевтиняване при криптовалутите?
Каква е причината за изключително силното понижение в нивата на криптовалутите? Най-общо казано - "гражданска война", следствие на проведената в края на миналата седмица "трудна вилица" при биткойн кеша.
Какво е "трудна вилица"?Този термин е свързан с промяна на протокола на криптовалута, който не е съпоставим с по-старите версии на дигиталната монета. Например, всички добиващи биткойн кеш, трябва да ъпгрейднат софтуера си, за създаване на нови блокове, ако са променени изискванията за „добиване на криптовалутите".
В тази ситуация, ако например поради разединение, сред добиващите криптовалутата, половината от „копачите" използват новия софтуер за създаване на блокове, а другата половина – старата, то налице са две различни блокчейн вериги – и се появява „вилица".
"Гражданска война засегна криптовалутите. Но няма да продължи дълго", заяви Браййн Кели от фонда за инвестиране в дигитални валути BKCM. "Всъщност настоящата ситуация може да предоставя добри възможности за инвестиции пред трейдърите", допълва още експертът.
А повод за тази гражданска война е неизвестността свързана с трудната вилица при Биткойн Кеш, който се раздели на две нови монети - Bitcoin Cash ABC (BCHABC) и Bitcoin Cash SV (BCHSV).
"Трудната вилица при Биткойн Кеш, е предвидена за подобрение на софтуера. Обикновено, когато се правят подобни действия - на софтуерен ъпгрейд, всички се съгласяват. В случая с биткойн кеш обаче - всички не се съгласяват. Хората започнаха да продават, което предизвика задействане на стопове и закриване на позиции и в крайна сметка рязка загуба за целия пазар", коментира Кели.
Какво е въздействието на трудните вилици?Историята сочи, че трудните вилици при биткойна, които доведоха до появата на нови валути - като биткойн кеш и биткойн голд, оказваха положително въздействие върху цените на всички дигитални монети. Почти всеки път след разделението на блокчейна в нови валути, следваше поскъпване на основните такива. Дали ситуацията ще е същата и в момента обаче...
Трябва да се има предвид, че трудните вилици бяха правени досега в далеч по-различна среда - на рекорден инвеститорски интерес към криптовалутите.
Настоящата трудна вилица, се осъществи след "пукането" на крипто-балона и спихването му с над 60% от върховите нива. Ето защо и несигурността сред инвеститорите е толкова голяма, когато става въпрос за разделение при криптовалута, която се получи след разделение при биткойна.
Въпросите свързани с новата трудна вилица за инвеститорите са много и най-разнообразни. Те варират от това - ще получат ли настоящите държатели на биткойн кеш новата криптовалута по сметките си и кога (което до голяма степен е решение на всяко крипо-борса, или валутен и CFD-брокер); до това - ще действа ли безпроблемно новия софтуерен ъпгрейд, или ще настъпи пълен хаос.
Накъде след трудната вилица?
Вариант номер едно - всичко протича гладко и безпроблемноВсъщност, ако трудната вилица при биткойн кеша протече гладко и безпроблемно и крипто-общността изглади различията си, то тази трудна вилица може да се превърне в така очаквания катализатор за някакво по-сериозно движение на цените на основните криптовалути нагоре.
Възстановяване на криптовалутите до нивата отпреди спада им от вчера, би означавало поскъпване на водещите дигитални монети с по над 15%, а това може да привлече вниманието на цялата инвестиционна общност, както и на институционалните инвеститори.
Възможно е спадът, да се приеме от много от инвеститорите, като засилка преди по-сериозно възстановяване в нивата на електронните валути през следващите месеци. Традиционно края на годината и началото на следващата, са силни периоди за дигиталните валути.
Първият по-сериозен признак за това, би бил пробив на ключовото ниво на съпротива, което ограничаваше ръста на криптовалутата, при нива от около 6 800 долара.
Според Майк Новогръц, основателят на инвестиционната фирма за криптопревации Galaxy Digital Capital Management, пробив на нивото от 6 800 долара за биткойн, ще доведе до поскъпване на биткойна най-малко с 30% - до нива от около 9 000 долара. Освен това инвеститорът очаква значително увеличение през първото тримесечие на 2019 г.
Том Ли, анализатор на Bitcoin от Fundstrat Global Advisors, вижда по-оптимистична перспектива и казва, че Bitcoin може да завърши през 2018 г. на 22 000 долара.
Лю Класен, изпълнителен директор на Bitcoin Foundation, заяви, че биткойнът може да достигне 40 000 долара в началото на следващата година.
Вариант номер две - настава пълен хаос след трудната вилицаЕкспертите предупреждават инвеститорите - ако не разбирате какво е трудна вилица и как работи, не влизайте на пазара в момента! Защото, ако нещата се объркат, а шансовете за това са големи, когато става въпрос за подобни нови и не особено тествани технологии, ситуацията може да стане непридвидима. При подобен сценарий, спадът в цените на криптовалутите може да достигне непредвидими и непоносими за инвеститорите нива.
Потенциален хаос след трудната вилица, може да доведе до по-нататъшни загуби, за "позаспалите" през последните месеци криптовалути.
Още по темата:
С колко поевтиняха основните криптовалути от върха си?
Биткойнът първо 50 000 долара, а после и 250 000 долара
И Стив Коен инвестира в биткойна
Смърт за над 800 криптовалути