Снимка: Pexels.com
Теодор Минчев
Много се говори за срива в технологичните компании и по-точно, при така наречените FAANG компании.
Всъщност, акциите на тези компании, вече са в "мечи пазар" - тоест загубили са над 20% от върховете си. Дали поевтиняването им е оправдано обаче и при какви финансови съотношения се търгуват компаниите от този сектор, е съвсем друг въпрос.
Първо - защо поевтиняват така масирано?
Основните притеснения на инвеститорите са свързани със забавяне в ръста на приходите и печалбите на тези компании.
Петте компании, заедно с Microsoft, сумарно допринасят за над 15% от общата капитализация и възвръщаемост на широкия щатски индекс S&P 500.
Анализатори припомнят, че в исторически план, когато няколко компании започнат да са с такава тежест от индекса, те се представят по-зле от показателя през следващите години.
„В миналото, когато общата пазарна капитализация на първите пет компании от индекса премине 14%, тези пет компании се представят по-зле средно с 5.5% от широкия индекс, през следващите три години“, коментира Джейсън Прайд от Glenmede.
Трябва да се има предвид, че тези компании бяха и в основата на ръста на щатските индекси до нови рекордни стойности. Повишението в цените им, превишаваше в пъти това на водещите щатски индекси. А както е казано - "който лети високо, пада от високо".
Разбира се спадът при различните компании от групата е разлечен, като амплитуда и специфика. При някои компоненти, като например Facebook, загубата е далеч по-сериозна, възлизаща на около 40% от върховете на компанията в началото на годината. Там обаче, освен опасения за забавяне в ръста на резултатите, са замесени и проблеми свързани с мениджмънта, непрестанните скандали, в които е замесена компанията и други специфични проблеми.
Сега ще разгледаме поотделно случая на всяка една от компаниите и до какви финансови съотношения доведоха спада в акциите им. Всеки сам за себе си ще си прави изводите, дали компаниите са евтини и какъв е потенциала им за по-нататъшни загуби...
Facebook
Вече загатнахме, че това е най-пострадалия компонент от групата. И докато това е проблем за настоящите акционери, може и да е възможност за бъдещите. Изпреварващия спад на Facebook, стартирал след скандал с изтичането на лични данни на потребителите, прави компанията относително по-имунизирана спрямо бъдеща слабост на пазара. Или най-малкото по-нататъшното понижение в акциите на компанията, може да е по-слабо от загубата на пазара. Или пък не...
Последните резултати на Facebook
Нетната печалба на социалната мрежа нарасна до 5.14 млрд. долара, или 1.76 долара на акция през третото тримесечие до 30 септември, спрямо 4.7 млрд. долара, или 1.59 долара на акция, година по-рано. Анализаторите очакваха средна печалба от 1.48 долара на акция.
Общите приходи са нараснали с 33% до 13.73 млрд. долара, като са под очакванията на анализаторите за 13.78 млрд. долара.
Активните потребители на Facebook на месечна база са били 2.27 млрд. души, което е малко под очакваните от анализаторите 2.29 млрд. души. Дневните активни потребители на социалната мрежа са достигнали 1.49 млрд. души спрямо очакваните 1.51 млрд. души.
Компанията обяви, че 2.6 млрд. потребители взаимодействат най-малко с едно нейно приложение на месец, което е ръст спрямо 2.5 млрд. потребители предходното тримесечие, когато публикува данните за първи път.
Забавянето на растежа след години на невероятни резултати се превърна в основен източник на безпокойство и слабият ръст на потребителите на Facebook през третото тримесечие потвърждава тези опасения.
Финансовите съотношения на Facebook
Спадът в акциите на Facebook отвел книжата до 130 долара, доведе до съществено подобрение във финансовите съотношения при които се търгуват. Съотноението цена-печалба в момента е под 20 - 19.96. Съотношението цена-бъдеща печалба е при ниво от 17.8.
Пазарната капитализация е при 380.6 милиарда долара, като за последната една година е намаляла с близо 30%.
Налице е смъртоносно пресичане при акциите на Facebook. 50-дневната SMA е при ниво от 150.1 долара, или под 200-дневната такава - от 175.5 долара.
Средните очаквания за цената на акциите на анализаторите е при ниво от 196.87 долара, според данни на Yahoo! Finance, което разкрива потенциал за ръст от точно 50%, спрямо текущите нива в акциите им.
Apple
Първата в историята компания преминала психологическата граница от 1 трилион долара, изпадна в немилост, след не особено задоволителни резултати и очаквания за по-слаби продажби на ключовия си продукт - iPhone (новата серия).
Компанията бе последната, която навлезе в "мечи пазар" отдалечавайки се с над 20% от исторически най-високите си нива. Пазарната капитализация е вече 839 милиарда долара, или доста далеч от психологическия 1 трилион долара.
Последните финансови резултати на Apple
За четвъртото си фискално тримесечие, компанията отчете печалба в размер на 2.91 долара на акция, при приходи от 62.9 милиарда долара. Това се оказа над средните очаквания на анализаторите за 61.4 милиарда долара приходи и 2.78 долара на акция.
За тримесечието обаче, Apple е продал 46.9 милиона смартфона, на фона на очакванията на експертите за 48.4 милиона устройства. През същото тримесечие на миналата година, от там са продали 46.9 милиона броя.
От Apple обявиха също така, че ще променят начина на оповестяване на резултатите си, в следствие на усилията да се превърнат от чисто хардуерна компания, към компания за услуги. От там вече няма да оповестяват броя на продадените смартфони всяко тримесечие.
Средната продажна цена на устройствата iPhone е нараснала с 41%, повишавайки се с повече от очакванията на експертите – до ниво от 793 долара. Анализаторите прогнозираха средна продажна цена на смартфоните на компанията от 729 долара.
Звеното на компанията за услуги е отчело приходи в размер на 9.98 милиарда долара, спрямо 8.5 милиарда долара през четвъртото тримесечие на миналата година. Това бе нов исторически рекорд за сегмента. Анализаторите очакват услугите да се превърнат един ден в основен източник на ръст на приходите на компанията, в среда на намиране на пик в продажбите на смартфоните на компанията.
Финансовите съотношения
Компанията се търгува при съотношение цена-печалба от едва 14.86 и още по-ниско бъдещо такова, въз основа на прогнозираната печалба - от 11.94.
Маржина на печалбата е при 23%, а оперативния маржин - 26.7%. Може би по-важното обаче е, че съотношението възвръщаемост на собствения капитал е при ниво от 49.4%, или над три пъти повече от съотношението от 15%, препоръчвано, като долна граница за инвестиране в компании от Уорън Бъфет. В допълнение, възвръщаемостта на активите, също е при много високо ниво, за компания с подобни размери - при 12%.
За щастие на инвеститорите, тук все още не е налице "смъртоносно пресичане", като 50-дневната SMA е при ниво от 212 долара, а 200-дневната - при 203.72 долара. Очаква се скоро...
Amazon
Amazon се състезаваше с Apple кой пръв ще достигне до заветната пазарна капитализация от 1 трилион долара. След кратко преминаване на психологическата граница обаче, последва сериозен спад в акциите на компанията, отново след не достатъчно добри, според инвеститорите резултати.
Акциите на онлайн търговеца вече също са на "меча територия", или с понижение от над 20% от върха си. Към момента пазарната капитализация при книжата на компанията е 731 милиарда долара.
Последните финансови резултати на Amazon
Приходите на Amazon за третото тримесечие, както и прогнозите за четвъртото, разочароваха инвеститорите и се оказаха под средните очаквания. Това инициира сериозно поевтиняване в акциите на компанията и връщане на фючърсите на щатските индекси, след ръста им вчера.
Компанията за електронна търговия отчете печалба на акция от 5.75 долара при приходи от 56.6 милиарда долара. За сравнение, анализаторите от Bloomberg, очакваха компанията да отчете печалба от 3.14 долара на акция при приходи от 57.07 млрд. долара.
Прогнозите на компанията обаче, се оказаха под средните очаквания на експертите. Нетните продажби се очаква да бъдат между 66.5 и 72.5 млрд. долара, през четвъртото тримесечие, или да нараснат между 10% и 20% в сравнение с четвъртото тримесечие на 2017 г.
Финансовите съотношения на Amazon
Съотношението цена-печалба на онлайн веригата изглежда на пръв поглед доста високо, при ниво от 83.8. Бъдещото такова обаче, се очаква да се понижи до 56.1, което отразява високите очаквания за ускорен ръст на финансовите резултати. Инвеститорите трябва да имат предвид, че акциите на компанията винаги са се търгували при далеч по-високи нива от тези на останалите компании, отразявайки ускорения ръст на бизнеса й. Приходите растат с близо 30% на годишна база през последното тримесечие.
Компанията се отличава с доста добро съотношение възвръщаемост на собствения капитал - в размер на 27.9%.
Иначе тук също е налице "смъртоносно пресичане", което се случи съвсем скоро и ускори поевтиняването в акциите й. 50-дневната пълзяща средна е при ниво от 1 719 долара, докато 200-дневната - при 1 775 долара.
Netflix
Компанията за видео услуги, подобно на Amazon, се възприема от инвеститорите, като компания ориентирана към ръст. След по-лоши от очакванията резултати, акциите й отбелязаха сериозно понижение и също навлязоха в "мечи пазар".
Последните финансови резултати на Netflix
Компанията обяви, че е добавила 5.2 милиона потребителя през второто тримесечие, или около един милион по-малко от очакванията. Приходите й – в размер на 3.91 милиарда долара, също се оказаха под средните прогнози на анализаторите.
В САЩ Netflix е добавил 670 000 потребителя през тримесечието, или с около 400 000 по-малко, в сравнение със същото тримесечие на миналата година.
Международните й нови потребители през тримесечието са възлезли на 4.47 милиона.
„Имахме силно, но не отлично второ тримесечие“, се казва в изявление на компанията към акционерите й за преминалите три месеца. Това обаче, явно бе достатъчно, за да решат инвеститорите да продават акциите на компанията.
Финансови съотношения на Netflix
Високите очаквания за ръст на финансовите резултати при двете компании са видни от съотношението цена-печалба, при която се търгуват акциите й. То е - 95.3. Бъдещото съотношение е - 63.6, или отново съпоставимо с това на Amazon.
Трябва да се отбележи, че акциите на компанията все още се търгуват с повишение от 37% за последната една година, въпреки наскорошния им спад. Възвръщаемостта на собствения капитал е малко над 30%, но оперативния марджин, при който тя работи е далеч по-нисък в сревнение с останалите компании в групата - при ниво от 11%.
Google
И накрая, но не на последно място е Alphabet - компанията майка на Google. Пазарната й капитализация е малко над 700 милиарда долара, като за последната една година се е понижила с 1.5%.
Акциите на интернет-търсачката са с над 20% под върха си и по дефениция също са в мечи пазар.
Какви бяха последните финансови данни на Google?
Приходите на Google се повишиха с 22% през третото тримесечие, но това се оказа под средните прогнози на анализаторите. Резултатът бе 27.2 милиарда приходи, спрямо 27.33 милиарда очаквани.
Печалбата на акция възлезе на 13.06 долара, далеч над очакваните от анализаторите 10.45 милиарда долара.
Финансовите съотношения на Google
Акциите на гиганта се търгуват при съотношение цена-печалба от 38.5 и бъдещо такова от 21.8.
Оперативният маржин обаче, се е понижил до 25%, спрямо 28% през същото тримесечие на миналата година.
И тук е налице "смъртоносно пресичане", като 50-дневната SMA е при ниво от 1 086 долара, а 200-дневната - при 1 144 долара.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи на фондовите пазари
Още по темата:
Amazon и Google разочароваха с резултатите си акциите им падат с по над 5%
Instagram яде от популярността на Facebook
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▲0.02% |
USDJPY | 156.64 | ▲0.14% |
GBPUSD | 1.23 | ▲0.05% |
USDCHF | 0.91 | ▼0.01% |
USDCAD | 1.44 | ▼0.06% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 342.00 | ▲0.01% |
S&P 500 | 6 116.22 | ▲0.01% |
Nasdaq 100 | 21 963.80 | ▼0.01% |
DAX 30 | 21 392.00 | ▲0.13% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 102 015.00 | ▼1.58% |
Ethereum | 3 198.87 | ▼1.30% |
Ripple | 3.12 | ▼1.70% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 75.18 | ▼0.04% |
Петрол - брент | 77.88 | ▼0.32% |
Злато | 2 751.86 | ▼0.13% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 552.62 | ▼0.16% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.54 | ▲0.02% |
Germany Bund 10 Year | 131.75 | ▼0.15% |
UK Long Gilt Future | 91.81 | ▼0.37% |