Централната банка на ЮАР увеличи лихвения си процент за първи път от повече от две години, защото смята, че инфлационният риск остава висок.
Годишният лихвен процент в страната бе повишен до 6.75% от 6.5% в четвъртък. От шестте членове на комитета по парична политика, половината избраха повишението, а останалите гласуваха за запазване на лихвените нива.
Действието на банката може да доведе до укрепване на инфлационните очаквания за по-нататъшно повишение в потребителските цени, което вбъдеще да изисква по-силна лихвена реакция.
"Разделянето на комитета на две равни части, внася по-слаба перспектива за траекторията на повишение на лихвения процент в страната", според Джефри Шулц, икономист в BNP Paribas, Южна Африка. "Това е една разумна и проактивна позиция на централната банка, която цели смекчаване на риска от инфлация", коментира още експертът.
Централната банка трябваше да балансира целта си за закрепване на ръста на потребителските цени при ниво от 4.5%, за целите на забавящата се икономика.
Наскорошния спад в цената на петрола на международните пазари обаче, намали инфлационните очаквания в страната, като сега от централната банка очакват инфлацията да остане при нива от над 5% в следващите две години.
Инвеститорите очакват четири повишения на лихвите с по 25 базисни пункта до края на 2020-та година, според нивата на търговия на фючърсите.
"Ние сме разочаровани от действията на централната банка", каза Елизе Крюгер, старши икономист в NKC African Economics, по телефона. "Перспективите за инфлация са по-високи от очакванията на централната банка. Смятаме, че сме в началото на поредица от повишения на лихвите, ако се съди по текущите данни за икономиката," коментира още експертът.
Най-развитата в индустриално отношение икономика в Африка, не е регистрирал ръст над 2% на година от 2013-та насам и централната банка очаква този темп да бъде достигнат едва през 2020-та година.
"Сегашните предизвикателства, пред които е изправена икономиката, са преди всичко структурни по характер и не могат да бъдат решени само от паричната политика", смята още Крюгер.
След решението на банката, рандът се повиши с 1% до 13.7842 за долар в късния следобед. Това бе най-високата му стойност, спрямо зелените пари от 10-ти август насам.
Доходността на южноафриканските държавни облигации с падеж през декември 2026 г. се понижи с 8 базисни пункта, до 8.97%, или най-ниската стойност от 28 септември.
Още по темата:
Икономиката на Тръмп се забавя през следващата година
Поскъпването на долара е пред своя край
10-те валути поевтиняли най-много спрямо долара