Теодор Минчев
Настоящата среда на фондовите пазари може да се опише с една единствена дума - волатилна.
Много от инвеститорите се притесняват от волатилността и не се чувстват комфортно при големи и бързи изменения в цените на притежаваните от тях активи. Особено ако тези промени са в противоположна на техния залог посока. А когато инвеститорите не се чувстват комфортно, е много по-вероятно да сбъркат.
Ето защо, е добре да имате план за инвестиции в подобни моменти - на висока волатилност. Експерти дават някои съвети в тази насока, какво може да направите:
Знайте какво притежавате
Това може и да звучи глупаво, но е факт, че инвеститорите често не са напълно наясно с това в какво точно са инвестирали и какъв риск са поели.
Важно е да знаете какви инвестиции притежавате, особено ако ги управлявате без помощ от страна на професионалисти и в периоди на нестабилност. Трябва не само да сте запознати много добре с инвестициите си, като обем, но и с поведението на активите, в които сте инвестирали при нестабилност на пазара.
Изминало е вече десетилетие от последния голям спад на пазара, което ви прави 10 години по-възрастни и съответно 10 години по-близо до пенсиониране. Също така, много инвеститори най-вероятно не са били на пазара преди десетилетие и не са наблюдавали как нещата могат "бързо да излязат от контрол" и целия свят да навлезе в криза само зя няколко месеца.
Добре е да си направите равносметка дали вашите инвестиции продължават да съответстват на бъдещите Ви нужди от доходи и инвестиционни цели? Ако отговорът е "не", е време да разгледате портфейла си, да го изчистите от "слабите звена" и да го ребалансирате, до положение, в което ще Ви направи да се чувствате спокойни.
Корпоративни облигации и високодоходни облигации
Облигациите обикновено се купуват, за да генерират доходи и да създават стабилност на портфейла. Не всички облигации обаче са еднакви. Корпоративните и високодоходните облигации могат да бъдат обект на значителни спадове, ако се увеличи волатилността на пазара.
Това със сигурност беше случаят през 2008 г. и макар да не изглежда, като ситуацията днес, добре е да имате едно наум. Както вече споменахме, ситуацията може много бързо да излезе извън контрол.
Ниските лихвени проценти направиха кредитите изключително евтини, почти като форма на свободен заем за компаниите. В резултат на това компаниите вече имат сериозен ливъридж и дългова експозиция. А с повишението на лихвите, което наблюдаваме в момента в САЩ, от страна на Фед, най-задлъжнелите компании, могат да бъдат сериозно засегнати.
Ако целта на облигациите в портфейла Ви е да се запази капитала, то моментът да проверите качеството на притежавани облигации, е по-добър от всякога.
Технологичните компании
Технологичните компании бяха локомотива на повишението на пазара през последните години. Въпреки това обаче, те бяха сред най-силно засегнатите по време на сериозната волатилност на пазарите от октомври.
И докато технологиите със сигурност ще са в основата на бъдещето, високите финансови оценки при много от компаниите в сектора, могат да натежат сериозно над цените на акциите им в бъдеще. Инвеститорите трябва да са наясно, че ако волатилността на пазара продължи да е висока, тази при технологичните компании най-вероятно ще е още по-висока. Ето защо инвестиции в този сектор в момента, могат да са подходящи само за хора със сериозни нерви и пълно разбиране на пазара.
Развиващите се пазари
Едни от най-волатилните пазари в днешно време са развиващите се пазари. И това, до голяма степен се свързва с две неща - търговската война между САЩ и Китай и политиката на повишение на лихвите от страна на Фед, към която валутите на развиващите се страни са изключително чувствителни.
На практика, инвестициите на развиващите се пазари, са нещо като технологичния сектор - може да се очаква да са още по-волатилни от пазарите, като цяло и да се движат от политически, финансови, валутни и икономически фактори - с големи амплитуди.
През изминалата година, развиващите се пазари бяха на върха на класациите по представяне. Тази година - те са в дъното. Къде ли ще са през следващата?
Ако имате международна инвестиционна експозиция, към развиващите се пазари е важно да знаете колко точно голяма е тя.
Концентрирани инвестиции
Независимо от какъв вид инвестиции притежавате, винаги е разумно да избягвате прекомерна концентрация в един актив, сектор, или пазар.
Ако вашето портфолио включва концентрирани позиции, помислете за намаляване на експозицията им и преминаване към друг клас несвързани активи. Имайте предвид, че може да имате концентрирани инвестиции без да го осъзнавате напълно. Например, ако притежавате акции на Apple, Amazon и технологичния индекс Nasdaq, то изобщо не сте диверисифициран, противно на вашите очаквания.
Бъдете дисциплинирани
Част от това, да сте интелигентен инвеститор, включва да сте дисциплиниран в инвестициите си. Това включва дългосрочна перспектива за инвестиране, диверсифициране, прибиране на печалби, когато сте на плюс, или ограничаване на загубите до разумни размери, когато пазарите падат.
Мъдрите инвеститори оценяват как да са напазара сега, както и какво биха искали да притежвата утре.
Уверете се, че инвестиционният Ви портфейл разполага със свободни ресурси във всеки един момент, за да можете да се възползвате от бъдещи инвестиционни възможности, когато такива се появят.
Още по темата:
Евтини ли са FAANG компаниите и какви са финансовите им съотношения?
Бик или мечка? Ето как да си изберете страна!
Защо ноември е най-добрия момент за инвестиции в акции?