Щатската инвестиционна банка Morgan Stanley обяви предпочитаните инвестиционни дестинации за 2019-та година. Експертите на финансовата институция отдават своите предпочитания на акциите на банките на развиващите се пазари, в очакване ръста на тези икономики да се стабилизира през следващата година и забавяне на експензията в САЩ.
По отношение на развиващите се пазари, от MS препоръчват на инвеститорите да обмислят инвестиции в страни като Бразилия, Тайланд, Индонезия, Индия, Перу и Полша.
Акциите на развиващите се пазари преживяха една трудна 2018-та година, изпълнена с голяма волатилност и несигурност, се казва в доклада на Morgan Stanley. Прогнозите за промяна на този сценарий обаче, е основната причина да се отдава такова внимание на развиващите се пазари.
"Смятаме, че мечият пазар е предимно приключил за развиващите се пазари", се казва в доклада на банката от 25-ти ноември "което означава, че акциите на развиващите се пазари скоро ще се покачат. Прехвърляме частични инвестиции от големите и развити пазари към развиващите се пазари", се казва още в доклада.
Много инвеститори се оттеглиха от нововъзникващите пазари през 2018 г. и повишиха експозициите си в САЩ, следствие на повишението в доходността на облигациите и поскъпването на щатския долар.
В същото време финансовите проблеми в страни като Турция и Аржентина и ескалиращото търговско напрежение между САЩ и Китай, допринесоха за намаляване на тежестта на развиващите се пазари.
В резултат на посочените по-горе тенденции, индексът MSCI за развиващите се пазари, който измерва представянето на 24 пазара от групата, се понижи с около 16% от началото на годината до момента.
Според базовия сценарий на Morgan Stanley обаче, този индекс се очаква да нарасне с 8% до края на следващата година, от текущите си нива. Това би било далеч над очаквания ръст от 4% за широкия индекс S&P 500, както и за европейския MSCI Europe.
От MS предпочитат акциите на нововъзникващите пазари, пред тези на САЩ, защото предвиждат стабилен ръст на развиващите се икономики през следващата година, на фона на забавяне на ръста на водещата световна икономика.
Банката очаква растежът в САЩ да се забави от 2.9% през тази година до 2.3% през 2019 г. и 1.9% през 2020 г. Подобно забавяне вероятно ще попречи на перспективите за долара, което ще даде глътка въздух на развиващите се пазари с големи дългове деноминирани в щатски долари.
За сравнение, ръстът в развиващите се пазари се очаква да се понижи по-леко - от 4.8% през тази година до 4.7% през 2019 г., преди да се върне отново при 4.8% през 2020 г.
Къде на развиващите се пазари?По отношение на развиващите се пазари от щатската банка препоръчват следните страни - Бразилия, Тайланд, Индонезия, Индия, Перу и Полша. Банката е с по-лоши очаквания за Мексико, Филипините, Колумбия, Гърция и Обединените арабски емирства.
От MS препоръчват на инвеститорите още да се насочат към инвестиции в "стойност", за сметка на такива ориентирани към "ръст".
Според банката, дългосрочните инвеститори не могат да си позволят да не притежават акции на нововъзникващите пазари.
"Според нас стойността на акциите е съсредоточена във финансовия, материалния, енергийния и сектора за комунални услуги (в този ред)", коментираха експерти на банката.
Въпреки потенциала за по-висока възвращаемост на акциите, особено в нововъзникващите пазари, от MS не препоръчват на инвеститорите да насочват твърде големи експозиции към тях, заради потенциалните рискове.
Първо, има "сериозни" рискове за световния растеж през 2019 г., казаха от банката. На второ място, потенциалният ръст на приходите на компаниите е заплашен от сериозно забавяне, особено в Китай и Европа.
И накрая, бизнесът може да е изправен пред натиск за повишение на заплатите, което да яде от печалбите им.
Още по темата:
Кризата на развиващите се пазари заплашва петрола
Повторение на кризата от 1998?
Световният дълг достига 318% от БВП