Goldman Sachs заяви, че в близките месеци суровините могат да поскъпнат с около 17%, като предстоящата среща на лидерите на страните от Г-20 може да е първоначален катализатор за старта на този ръст.
Драматични продажби на суровините станаха реалност в момент на сериозни спадове на щатските борсови индекси.
През последния месец слабостта на петрола стана реалност, заради опасения за свръхпредлагане, и следствие на политически маневри на САЩ, които позволиха на осем страни да внасят ирански петрол.
Опасенията за забавяне на ръста на световната икономика, след като немската икономика регистрира първия си тримесечен спад от близо три години насам, в среда на търговска война между САЩ и Китай, също натежаха над цените на петрола и металите.
Петролът навлезе в "мечи пазар", понижавайки се с над 20% от върха си, в началото на октомври.
"Като се има предвид размера на спадовете в цените на суровините и традиционната обвързаност между цените на металите и на петрола, ние вярваме, че стоките предлагат изключително привлекателна входна точка за покупка на петрол, злато и основни метали", казаха анализатори от Goldman Sachs, публикували своя доклад в първия ден на настоящата седмица.
"По-голяма яснота относно потенциалното намаляване на производството от ОПЕК ще видим на срещата на страните с Русия, насрочена за началото на декември", пише още в анализа.
В края на седмицата президентите на САЩ и на Китай Доналд Тръмп и Си Дзинпин се очаква да се срещнат на срещата на върха на Г-20 в Аржентина на 30 ноември.
Срещата предлага шанс на двамата световни лидери да се обърнат към техния търговски спор, а руският президент Владимир Путин ще има възможност да обсъди петролната политика с коронования принц на Саудитска Арабия - Мохамед бин Салман.
"Много от политическата несигурност, която е налице при стоковите пазари в момента, има значителен шанс да бъдат изгладени в Буенос Айрес", каза Джефри Къри, ръководител на звеното на GS за търговия със суровини.
"Това може да включва известно подобрение в отношенията Китай-САЩ и подобно на срещите на Г-20 от 2016-та година, по-голяма яснота относно потенциалното намаляване на производството, от страна на ОПЕК", добавя още Къри.
В списъка с десетте най-добри търговски идеи за 2019 г. на GS влиза петрола тип Brent, след потенциално намаляване на производството от страна на ОПЕК.
Цените на петрола се повишиха в понеделник, отдалечавайки се от най-ниските си нива достигнати в края на миналата седмица, когато станахме свидетели на обезценка на "черното злато" с близо 8%.
Както Brent, така и щатският суров петрол (WTI) загубиха над 20% от стойността си този месец, като суровината върви към най-лошото си месечно представяне от над 20 години насам, освен ако не се възстанови сериозно за няколко дни, до седмица.
Още по темата:
ЕЦБ - спадът в цената на петрола влияе позитивно на икономиката
Инфлацията в еврозоната се ускорява над целта
Петролът на път да направи нещо, което е правил много рядко в историята си
Какво говори спада в цената на петрола за световната икономика?