Две са големите новини за тази седмица - срещата между щатския и китайския президент, в рамките на срещата на световните лидери на Г-20, и изказването на ръководителя на Фед - Джером Пауъл.
Продажбите на американските акции върнаха спомените за минали турбуленции на пазара, а инвеститори и анализатори започнаха да призовават Фед и неговия ръководител, да са изключително отговорни в повишението на лихвите.
И докато декемврийско повишение на лихвите в САЩ е почти напълно заложено, инвеститорите започват да връщат своите очаквания за повишение на лихвите - от три до две за 2019-та година.
Историята познава случаи на забавяне на пътя на повишение на лихвите, но това се е случвало само и единствено след сигнали за трудности от най-голямата световна икономика.
На този етап, икономиката на САЩ продължава да се развива със здравословни темпове, в среда на най-ниска безработица за последните над 50 години.
От върха си, до момента, щатските индекси са загубили 10% и вече са във фаза на корекция. Това кара много от пазарните участници да смятат, че Джером Пауъл ще даде сигнал за забавяне темповете на увеличаване на лихвите.
След като акциите вече са паднали с повече от 10% от пика си този месец, перспективата за това Пауъл да натисне спирачката леко, са налице. Увеличаването на спредовете на кредитния пазар и свободното падане в цената на петрола, инициираха сериозни притеснения сред инвеститорите.
В допълнение, критиките на президента Доналд Тръмп към политиката на резерва, също могат да направят ръководителят на Фед малко по-мек.
Управлението на бившия шеф на Фед Алън Грийнспан е запечатано в спомените на инвеститорите. След кризата на капиталовите пазари през септември 1998-ма година, Грийнспан стартира с интервенциите на Фед за намаляване на лихвените проценти.
Уроците от катастрофата dot-com през 2000 г. и световната финансова криза през 2008 г. разкриха рисковете от прекалено ниски лихвени проценти за прекалено дълго време. Но инвеститорите продължавиха да търсят подкрепата на Фед, в политиката на Бен Бернанке, наследник на Грийнспан. След изчерпване на боеприпасите на резерва и при нива от нулеви лихвени равнища, Бернанке посегна към нов финансов експеримент - политика на обратно изкупуване на активи след кризата от 2008-ма година.
Десет години по-късно, в среда на възстановяване на щатската икономика и рекорден баланс на Фед, Пауъл е изправен пред трудния избор за нормализиране на обстановката. Защото, ако това не се направи сега, когато ситуацията го позволява, Фед може да се окаже отново без никакви "боеприпаси" при следващата криза. А тя, най-вероятно отново ще е дългова, в среда на рекордна световна задлъжнялост и рано, или късно ще се случи.
Разбира се, политици като Тръмп, предпочитат да мислят по-краткосрочно и в рамките на следващия си мандат и по-скоро за момента, непосредствено преди той да стартира.
От гледна точка на значителния спад на фондовия пазар от 1994 г. насам икономистите на Goldman Sachs, водени от Ян Хацуус заключиха, че Федералният резерв едва ли ще забави този път темповете на повишение на лихвите и потвърдиха очакванията си за три повишение догодина.
"Откриваме, че Федералният резерв реагира с по-приемлива политика само когато други финансови условия като кредитните спредове също се влошат значително или когато растежът е под потенциала", пишат икономистите от Goldman. "Днес, за разлика от други моменти в историята, кредитните спредове са се увеличили само умерено, а растежът остава значително над потенциала, като рискът от рецесия е ограничен през следващата година".
Ето как е реагирал Фед на пазарни катаклизми в миналото:
Дълговият таван: юли 2011 г.S&P 500 губи повече от 16% за малко повече от две седмици и като резултат на това Fed предприема операция Twist.
Икономиката и пазарите принудиха Федералния резерв да предприеме действия, тъй като размерът на тавана на дълга и неразбирателството между републиканци и демократи за неговото повишение, предизвикаха страхове за неизпълнение на САЩ по задълженията си свързани с дълговите си книжа.
Ръстът на щатската икономика бе все още нестабилен, а Бернанке предупреди за потенциален финансов колапс по подобие на случилото се с Lehman Brothers. Президентът Барак Обама подписа план за увеличаване на лимита на федералния дълг на 2 август, а Федералният резерв на 21 септември обяви, че ще реинвестира облигациите с дългосрочен падеж в план известен като операция Twist. Дори и тогава акциите продължиха със загубите си, преди да намерят дъно през октомври.
Тихата дипломация: май 2013 г.Световната волатилност и скока в доходността на щатските облигации накарах Фед да промени начина си на изказ, който бе притеснил сериозно пазарите. Индексът, следящ представянето на световните пазари - MSCI World, загуби 7% от стойността си.
Проблемът през май 2013 г. често се използва като пример за това, как политиката на Фед може да даде тласък на пазарите. След "пазарния гняв", във връзка с намек от Бернанке за край на политиката на обратно изкупуване на активи, волатилността се повишава, а доходността на държавните облигации достига над 3%. Това кара Бернанке да коментира пред Конгреса, че ще има сериозно време между края на програмата за обратно изкупуване на активи и първото повишение на лихвите.
Забавено повишение на лихвите от Фед: 2015 и 2016 г.Новината за повишение на лихвите в края на декември 2015-та имаше сериозно въздействие върху пазарите и доведе след себе си до спад на широкия S&P 500 с над 10% през първите седмици на 2016 година. Индексът Hang Seng се понижи с повече от 16%. Отговорът беше: отлага се повишаването на лихвите. Въпреки че Фед обяви плановете си за четири повишения на лихвите за 2016-та, до края на годината се материализира само едно повишение.
Още по темата:
Ще запази ли Фед лихвите?
Далио: Гответе се за криза през следващата 1-2 години
Щатските индекси - лоша инвестиция през следващите години