Теодор Минчев
Защо да инвестирате на финансовите пазари дългосрочно? Защото първо - акциите са се представяли по-добре от всички инвестиционни активи по доходност и защита от инфлация и второ - защото за 15-годишен период на развитите пазари, инвеститорите никога не са реализирали отрицателна доходност.
Нещо повече в половината от случаите при тези 15-годишни периоди, инвеститорите са реализирали средна годишна доходност между 10 и 20%, според Явор Ачев мениджър за България на Амунди Асет Мениджмънт, участник в седмия годишен икономически форум на Investor.bg.
Как се промениха инвестициите на спестителите след кризата от 2008 година?
След кризата от 2008-ма година спестителите в САЩ и Европа вече не инвестират, както преди. В много по-голяма степен те повишават средствата си в кеш и депозити, които се увеличават като процент от спестяванията им, въпреки рекордното понижение на лихвите на "стария континент".
Около 35-40% е размера на спестяванията в депозити в страни като Франция, Италия и Германия. За сравнение у нас този процент е над 90!
И това в среда на понижение на лихвите. Въпреки нулевите нива на лихвите у нас и фактът, че те носят реална загуба на депозантите, следствие на високата инфлация, спестителите продължават да държат основна част от средствата си в депозити, уточни Ачев.
Акциите са доказали, че предпазват инвеститорите от инфлация. Реалната доходност, която инвеститорите в акции реализират, е над 5% (с отчитане на инфлацията), а тази на правителствени и корпоративни облигации е около 2.5%.
Каква е тайната на успешното инвестиране?
Инвестирайте дългосрочно, диверсифицирайте, бъдете винаги на пазара и не се опитвайте да уцелите най-добрия момент, бъдете дисциплинирани и не се поддавайте на емоциите. Това според Ачев е печелившата формула за успех в инвестициите.
Средната годишна доходност на пазара е около 10%, докато инвеститорите печелят средно около 5%. Това се дължи на факта, че инвеститорите се опитват да таймират пазара и не си поставят реални и достижими цели и в крайна сметка се подават на паниката. Те имат склонност да продават при понижаващи се пазари и да купуват при повишаващи се и правят това непрекъснато. В крайна сметка, този модел на поведение им носи доходност наполовина на тази на пазара.
В едногодишен хоризонт акциите са спекулативни. Ако се погледне за пет години – 86% от тези хоризонти са положителни, а само 13% са били отрицателни.
При петнадесетгодишен хоризонт няма нито един период, който да е бил на минус, заяви Ячев, обръщайки се към статистиката. Така, че инвестициите на финансовите пазари не са казино, противно на коментарите на някои пазарни участници.
На инвеститорите им остава единствено да напаснат инвестиционните си цели - риск и доходност с тези продукти, които в най-голяма степен отговарят на изискванията им.
Над 90% от доходността на инвеститорите се предопределя от класовете активи и пазарите, които са подбрали, а само около 10% - от избора на индивидуални акции, или най-добрия момент за инвестиране.
Общите инвестиции в инвестиционни фондове български и чуждестранни нарастват с над 20% към края на третото тримесечие на тази година и вече са 4 милиарда лева. За сравнение, само преди шест месеца те са били едва 3.5 милиарда лева.
Чуждестранните фондове доминират. Те са с активи от близо 2.5 милиарда лева и сочат, че българският пазар е доминиран от чуждестранните фондове. Тази тенденция започна преди 10-на години. Стигна се до момент, в който ги изпревариха и ги надминаха.
Вложенията на институционални инвеститори нарастват непрестанно. И поради това, че активите им растат е нормално да имат поглед към чуждестранните фондове. От друга страна местните фондове също търсят експозиции в чужбина и използват индексни фондове. Понякога може да има и двойно отчитане.
България се движи напълно в съответствие с тенденциите, които се откриват навсякъде в Централна и Източна Европа.
Как да избирате фонд?
На първо място, когато избирате фонд е важно да гледате е кой е портфолио-мениджърът и каква е неговата история, според специалистите на форума. Има краткосрочни фондове без доказателства как са се справяли преди кризата и по време на трудни моменти.
Добре е да се избират фондове с възможно най-дълга история. Портфолио-мениджърът трябва да е присъствал през по-голямата част от периода на статистиката.
Това, което е много важно, е след периоди на отрицателни резултати, как е реагирал фондът и колко време му е било необходимо, за да ги неутрализира. За какъв период са компенсирани загубите.
Има много фондове преживели руската криза, азиатската, технологичната и финансовата. Въпреки това, те имат впечатляващи резултати за един 30-годишен период от време, заяви още Ачев. Фондове със средна годишна доходност от 6 до 8% са повече от отлични.
Освен диверсификацията, дългият хоризонт е друг фактор, който определя риска
Фондовете са разнообразни, има с различни препоръчителни хоризонти. Едно успешно планиране включва това да разделим очакваните разходи във времеви план и да си разпределим средствата, в съответствие с това и в различен тип фондове.
Има краткосрочни фондове на парични пазар между 6 месеца и 2 години. След това има облигационни с препоръчителни хоризонти от 2 години до 4-5 години и отиваме към фондове към акции за 5, или повече години. Има гъвкави и смесени фондове. Те се делят на консервативни, балансирани и динамични.
Перспективите пред световната икономика
Твърдо няма индикации за криза през следващата година, смята Ачев, базирайки се на мнението на експертите от неговия фонд. Става въпрос за забавяне на световната икономика. Ръстът на Китай ще е 6%. Да, няма да е 10%, но не е никак малък все още.
Ако ЕЦБ вдигне лихвата, то това най-вероятно ще е в последното тримесечие на следващата година, а според последните проучвания, може и да не пристъпи към вдигане на лихвите. Това означава, че и в България най-вероятно лихвите ще са ниски през следващата година, което означава, че отлагане и държане на всички спестявания в депозити, само ще донесе загуби.